Možnost jednoduše prokázat svoji totožnost pomocí telefonu, zapsat se na zahraniční univerzitu, pronajmout si auto u moře ještě před odjezdem na dovolenou nebo požádat o bankovní úvěr.
Mnoho z těchto úkonů můžete vyřídit online už dnes, ale zřejmě vás čeká poměrně dost byrokracie a na každý úkon budete potřebovat vlastní přístup. Jednotná evropská digitální identita by tohle všechno měla usnadnit.
K tomu směřuje revize evropského nařízení eIDAS, které nastavuje rámec pro přeshraniční uznávání elektronických identit v EU. Je to jedna z priorit českého předsednictví v digitální oblasti.
Cílem českého předsednictví je dojednat společnou pozici členských států a odstartovat vyjednávání o finální podobě legislativy. Držme si palce!
Co z toho bude plynout pro české občany? Díky evropské digitální „peněžence“ získáte nejen snazší přístup ke službám veřejné správy a digitálním službám v celé EU, ale budete mít jistotu, že víte, které informace a s kým sdílíte.
Cílem je ušetřit čas, složitou administrativu a chránit citlivá data. Celoevropským cílem je, aby elektronickou identifikaci do roku 2030 používalo 80 % občanů v EU. Platí nicméně, že bude dobrovolná – nikdo vás do ní nebude nutit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV