Ministr Chvojka: EET nesmí zrakově postiženým lidem klást překážky

26.03.2017 15:40 | Zprávy

V budově Úřadu vlády se uskutečnilo letošní první zasedání Vládního výboru pro zdravotně postižené občany. Šlo současně o první zasedání tohoto orgánu, kterého se z titulu své funkce výkonného místopředsedy Výboru účastnil ministr Jan Chvojka.

Ministr Chvojka: EET nesmí zrakově postiženým lidem klást překážky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Jan Chvojka na zasedání vlády

Hlavním bodem programu jednání výboru bylo dodržováním povinnosti elektronické evidence tržeb pro podnikatele s těžkým zrakovým postižením. Povinnost využít EET při vystavování dokladů platí i pro fyzické osoby s těžkým zrakovým postižením. Podle odhadů se jedná až o 2 400 lidí v ČR, zejména jde o profese jako maséři, hudebníci, nebo i ladiči pian.

„Ukazuje se, že pro zrakově postižené je vyhovět zákonu e elektronické evidenci velmi problematické. Těmto osobám EET dnes spíše ztrpčuje život a vlastně i znemožňuje plnit uvedené povinnosti,“ upozorňuje ministr Jan Chvojka.

Stávající technologie například neumožní v případě generování účtenky reagovat na technickou chybu, ať už způsobenou výpadkem EET na straně státu, nebo na straně aplikace podnikatele. Problémem je i tisk účtenky, neboť tiskárny evidence tržeb neupozorňují uživatele se zrakovým postižením například na to, že v tiskárně došla barva, papír či páska nebo, že je jiný problém.

„Mrzí mne, že elektronická evidence tržeb není vůbec připravená pro nevidomé podnikatele. Nevidím důvod, proč by zákon o EET měl bránit v podnikání zrakově postiženým. Vnímám to jako neetické. Musíme rychle zajistit, aby projekt EET plnil svoji funkci, usnadňoval podnikání poctivým lidem a nikoliv kladl nesmyslné a zbytečné byrokratické překážky,“ dodal ministr Jan Chvojka.
 Ministr Chvojka na zasedání Vládního výboru pro zdravotně postižené občany

Ministr Chvojka plánuje v příštím týdnu seznámit ministra financí s detaily dnešní schůzky a probrat s ním konkrétní návrhy řešení, která mohou nevidomým podnikatelům pomoci.

Jednou z možností například může být zbavit povinnosti EET osoby s těžkým zrakovým postižením dočasně do té doby, než bude nalezeno takové řešení, které plně přístupní systém EET také zdravotně postiženým lidem.


Vládní výbor pro zdravotně postižené občany (VVZPO) je koordinačním, iniciativním a poradním orgánem vlády České republiky pro problematiku podpory zdravotně postižených občanů.
Jeho cílem je pomáhat při vytváření rovnoprávných příležitostí pro zdravotně postižené občany ve všech oblastech života společnosti. Prostřednictvím svých zástupců ve Výboru se na jeho činnosti podílejí sami občané se zdravotním postižením.
Výboru předsedá premiér Mgr. Bohuslav Sobotka. Výkonným místopředsedou je ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu JUDr. Jan Chvojka. Posty místopředsedů zastávají ministryně práce a sociálních věcí Mgr. Michaela Marksová, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Kateřina Valachová, Ph.D., ministr zdravotnictví JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA a předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Mgr. Václav Krása.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo!): Opět se projevil demokratický deficit EU

17:02 Dostál (Stačilo!): Opět se projevil demokratický deficit EU

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nedostatku demokracie uvnitř unijních institucí.