„Přesto, že navyšujeme penze pravidelně, jsou naši důchodci ohrožováni dluhovými pastmi a exekucemi. Ženy mají díky nižším mzdám a době strávení na mateřské nižší penze. Jsem přesvědčen, že do budoucna musíme změnit systém valorizace důchodů. Ženy nemůžou být v podstatě trestány za péči o děti, to je nespravedlivé,“ uvedl Jan Chvojka, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu.
V roce 2016 byla výše průměrného starobního důchodu u žen 10 299 Kč (meziroční nárůst o 253 Kč), zatímco u mužů 12 550 Kč (meziroční nárůst o 292 Kč) tedy rozdíl 18 %. Tři čtvrtiny starobních důchodců jsou ohroženi příjmovou chudobou, 85 % z nich jsou ženy. Ženy 65leté a starší zaujímají mezi starobními důchodci ohroženými příjmovou chudobou více než polovinu.
S tímto souvisí i doporučení Rady vlády ČR pro rovnost žen a mužů v oblasti sladění pracovního, soukromého a rodinného života, podle kterého by se měly důsledně začít poskytovat možnost pružné pracovní/služební doby, rozšířit možností péče o děti předškolního věku nebo upravit právní normy tak, aby odpovídaly potřebám práce z domova.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV