Ministr Hamáček: Díky programu Pomoc na místě podpoříme migrační systém Litevské republiky

25.08.2021 6:37 | Zprávy

Česká republika věnuje Litevské republice peněžní dar ve výši 13,5 milionu korun na podporu migračního systému země v souvislosti se situací na litevsko-běloruských hranicích. Dne 23. srpna 2021 o tom rozhodla vláda. Jedná se o další podporu, poskytnutou z programu Ministerstva vnitra Pomoc na místě.

Ministr Hamáček: Díky programu Pomoc na místě podpoříme migrační systém Litevské republiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda vlády Jan Hamáček

Vláda ČR tímto gestem vyjadřuje zemi svou solidaritu s mimořádnou migrační a bezpečností situací. „Tento dar výrazně přispěje k posílení ochrany vnějších hranic EU. Litva jej využije zejména k výstavbě fyzické bariéry na litevsko-běloruských hranicích, případně na zvyšování ubytovacích kapacit a přímou podporu migrantů a žadatelů o mezinárodní ochranu v zemi,“ říká ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Na situaci již reagovali čelní představitelé členských států EU a evropských institucí.

„Peněžní dar navazuje na materiální pomoc ČR v hodnotě 3,2 mil. Kč. Z našeho programu Pomoc na místě jsme již poskytli například stany, skládací lůžka, deky nebo topidla. K tomu jsme využili zásoby Hasičského záchranného sboru ČR,“ dodává ministr vnitra.

Litva v reakci na zesilující migrační tlak posílila ochranu vnější hranice, zvýšila svoje přijímací kapacity a buduje na hranici s Běloruskem fyzickou bariéru. Do pomoci se skrze Evropský mechanismus civilní ochrany (UCPM) a bilaterální spolupráci již zapojila Česká republika a dalších 11 členských států. Podpora je též poskytována skrze vyslání policistů na litevsko-běloruské hranice v rámci agentury Frontex a další expertní pomoc je poskytována prostřednictvím Evropského azylového podpůrného úřadu (EASO) a agentury Europol.

Pomoc na místě

V rámci programu Pomoc na místě MV poskytlo finanční prostředky na projekty pro země Balkánu (Bosna a Hercegovina, Severní Makedonie a Srbsko), Blízkého východu (Jordánsko, Irák) a širšího Sahelu (Mali, Mauritánie, Niger a Senegal). V případě Balkánu finanční podpora napomohla posílení kapacit v oblasti azylové politiky nebo přijímání migrantů, další podpora šla mimo jiné na stabilizaci hraničních systémů a prevenci nelegální migrace ze zemí Sahelu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…