„Česká republika podporuje spolu s dalšími devatenácti zeměmi Evropské unie kompromisní řešení. Chceme prodloužit povolení pro glyfosát o jeden rok, aby Evropská agentura pro chemické látky komplexně posoudila, jestli opravdu může mít bezpečnostní rizika pro zdraví lidí a živočichů. Zatím o tom nemáme ověřená fakta,“ řekl ministr Marian Jurečka.
Glyfosát je pro hubení vytrvalých plevelů v zemědělství obtížně nahraditelný. Na rozdíl od jiných látek je jeho výhodou, že se v půdě velmi rychle rozkládá a odbourává.
„Pokud by najednou skončila možnost jeho užívání, nemají zemědělci mnoho jiných vhodných alternativ. Proto bych byl rád, kdyby byl čas na další důkladné přezkoušení vlastností glyfosátu. Jsem pro to, abychom o tom vedli odbornou diskusi a domluvili se na přísnějších podmínkách a omezení jeho užívání,“ uvedl Jurečka.
Kompromisní návrh pro glyfosát měl umožnit dočasné povolení do doby, než budou vyhodnoceny vědecké údaje o jeho potenciálních zdravotních rizicích. Nyní bude o návrhu jednat Odvolací výbor EU. Pokud autorizaci herbicidu neprodlouží, a Evropská komise následně toto rozhodnutí potvrdí, bude jeho prodej možný jen do konce roku 2016 a jeho používání bude povoleno do konce roku 2017.
Glyfosát je prostředek proti plevelům, které ohrožují rostliny. Přípravky na ochranu rostlin procházejí v EU velice přísným a důkladným povolovacím procesem. V ČR hodnotí vliv na zdraví lidí Státní zdravotní ústav a možný vliv na životní prostředí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Součástí schvalovací procedury je i pravidlo, že povolení platí jen na konkrétní časově omezenou dobu. Pokud vyprší, musí se obnovit, aby bylo možné přípravek dál používat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV