„NERV v tomto směru vyslovil celou řadu doporučení a na nás potom bude, abychom v prvních měsících příštího roku přišli opravdu se smysluplným, ale zároveň pro společnost únosným řešením, které by nejenom v oblasti ceny dálničních známek, ale dalších nákladů opravdu dokázalo zajistit vhodnější, odpovědnější vývoj schodku rozpočtu a zároveň kombinovalo ta opatření tak, že to pro české domácnosti a pro českou společnost nebude za hranou únosnosti." uvedl Kupka ve vysílání.
Ministr má na stole několik variant řešení. Nejvíc se mu ale líbí model používaný u našeho jižního souseda, kde postupně cena viněty stoupá každoročně. „Rakouský model má fakt něco do sebe, protože každým rokem podle vývoje inflace posouvá cenu dálničních známek. V okamžiku, kdy investujeme a daří se opravovat víc a víc současných úseků dálnic a nové úseky budovat, tak to zohlednění inflace je nepochybně v té úvaze prostě na místě."
Například stínový ministr dopravy Martin Kolovratník z hnutí ANO ale se zdražováním dálničního poplatku nesouhlasí. Změna by podle něj byla špatným krokem hlavně v souvislosti s aktuální vysokou inflací a vlnou zdražování energií. Do státního rozpočtu by přitom nijak zásadní přínos nepřinesl. „Když by se mělo zdražovat, tak by za to měl stát nabídnout nějakou lepší službu. Třeba delší počet kilometrů dálnic, kvalitnější dálnice."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV