Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček jednal ve čtvrtek 9. dubna formou videohovoru s vedoucími zastupitelských úřadů členských států Evropské unie v České republice. Jednalo se o první videokonferenční setkání organizované za chorvatského předsednictvím v Radě EU.
Ministr s velvyslanci jednal o vzájemné spolupráci mezi unijními zeměmi i opatřeních přijímaných v odpovědi na koronavirus na úrovni Evropské unie. Tématem videokonference byly také aktuální strategické otázky a strategické plánování i unijní pomoc s bojem proti koronaviru a jeho dopady ve světě.
"Zvýšený zájem o spolupráci uvnitř Unie je evidentní. Nesmíme zapomínat, že kompetence evropských institucí v oblasti zdravotnictví jsou na základě Smluv omezené. EU může členským státům asistovat ve zmírnění negativních socioekonomických dopadů krize, například v oblasti zaměstnanosti nebo v zabezpečení zdrojů a produkce, podpořit výkon ekonomik a reagovat na dopady na celkový finanční a průmyslový systém EU," uvedl šéf české diplomacie Tomáš Petříček.
Unie se také rozhodla vyčlenit pomoc zemím ve svém sousedství a v Africe v boji proti koronaviru a jeho socioekonomickým dopadům a zároveň být lídrem v mezinárodní spolupráci na globální úrovni. Delegace se shodly, že je třeba vrátit se k plnému fungování schengenského prostoru, jakmile to bude možné, a prohlubovat vzájemnou koordinaci a komunikaci. Ministr se s velvyslanci také věnoval otázkám ekonomického zabezpečení a kyberbezpečnosti.
Česká republika obdržela od ostatních členských států poděkování za aktivitu a pomoc při repatriacích unijních občanů zpět do Evropy a také za asistenci a solidaritu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV