Ministr Válek: Léky, mimořádně zajištěné ze zahraničí, budou pacientům plně hrazeny

14.04.2023 19:05 | Tisková zpráva

Vydáním mimořádného opatření Ministerstvo zdravotnictví stanoví od 1. května 2023 na 12 měsíců úhradu léčivých přípravků, registrovaných v jiných zemích EU. Díky tomu budou k dispozici další desítky tisíc balení antibiotických suspenzí s obsahem kombinace amoxicilinu a kyseliny klavulanové i samostatného amoxicilinu. Léčiva budou plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Ministr Válek: Léky, mimořádně zajištěné ze zahraničí, budou pacientům plně hrazeny
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek

Nad rámec mimořádně dodaných hrazených léčiv se díky jednání s výrobci také daří urychlovat plánované dodávky léků včetně penicilinů.

„Díky novele zákona o léčivech, účinné od 1. prosince, kterou na náš návrh Parlament schválil v minulém roce, budou léky, mimořádně zajištěné ze zahraničí, pacientům plně hrazeny. Díky efektivním jednáním s výrobci a distributory léčiv jsme schopni zajišťovat mimořádné i urychlovat plánované dodávky k pokrytí spotřeby. Stabilizaci situace očekáváme v první polovině května,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

V České republice jsou dosud na základě mimořádných opatření hrazeny antibiotické léčivé přípravky s obsahem penicilinu, azitromycinu a s kombinací amoxicilinu a kyseliny klavulanové. S úhradou těchto přípravků vláda vyslovila souhlas již dříve.

Ministerstvo zdravotnictví pracuje na dlouhodobém koncepčním řešení. Momentálně jsou zpracovávány připomínky z meziresortního připomínkového řízení k další novele zákona o léčivech, která má za cíl mj. stanovit výrobcům léčiv povinnost zajistit, po oznámení přerušení dodávek, pro české pacienty dodávky tohoto léku odpovídající jeho spotřebě na 1-2 měsíce, což zajistí čas a vytvoří prostor pro minimalizaci dopadů výpadku. Ministerstvo zdravotnictví ji předloží vládě do konce května.

Nad rámec legislativních změn a současné pracovní skupiny vedené náměstkem Dvořáčkem také Ministerstvo zdravotnictví připravuje stálý tým, který se bude zabývat monitoringem dodávek ve vztahu k aktuálním i předpokládaným spotřebám a jednáním s výrobci tak, aby bylo možné v maximální míře předcházet výpadkům, případně zmírnit dopady nedostupnosti léčiv na pacienty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havránek (ODS): Pane bývalý vicepremiére pro digitalizaci, nalijme si čistého vína

21:03 Havránek (ODS): Pane bývalý vicepremiére pro digitalizaci, nalijme si čistého vína

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích