Děkuji, paní předsedkyně. Milé poslankyně, drazí poslanci, než se dostanu k aktuální situaci, dovolte mně zopakovat příčiny nedostatku léků, protože soudě podle některých příspěvků na sociálních sítích a podle vystoupení, která tady zazněla, bohužel, bohužel některé tyto příčiny stále nejsou jasné, a to ani některým z vás.
Prvním problém je výrazně vyšší nemocnost, to lékaři v našich řadách vědí, vědí to lékaři z opozice, vědí to lékaři z koalice. Nemocnost na chřipková onemocnění a další se výrazně zvýšila. Na to jsme se mohli připravit a na to jsme se připravili a vysvětlím dál, jak.
Problém, který byl daleko větší a je daleko větší, jsou výrobní důvody, kde u řady léčiv chybí některá z komponent léčiv nebo obalový materiál. Ten důvod, proč se to děje, je jednak covid, protože v Číně došlo k naprostému rozpadu některých vztahů, takže dodávky aktivních látek z Asie v podstatě přestaly. Narušily se dodavatelské řetězce, a to nejenom z jihovýchodní Asie, takže tento nedostatek je nejenom v celé Evropě, ale je i v zámoří, je ve Spojených státech, je v Austrálii. Dá se to snadno dohledat a tento problém řešíme na úrovni Evropské unie už někdy od začátku prosince. Já jsem toto téma zvedl. Možná si vzpomenete, že jsem tady upozorňoval na to, že bychom chtěli v rámci našeho předsednictví zahájit diskusi o společných nákupech léků pro Evropskou unii právě proto, abychom zvýšili odolnost evropského trhu. Jsem rád, že postupně získávám podpisy dalších kolegů ministrů pro tuto aktivitu a jsem rád, že tento bod bude zařazen na EPSKu, předsednictví, které po nás následovalo, švédského předsednictví.
Problém, který je třetí, je nedostatek plánování výrobců. Je potřeba si uvědomit, že výroba léků se plánuje s velkým předstihem. U některých velmi jednoduchých léků je ten předstih zhruba šest měsíců, ale u většiny léků je ten předstih plánování, kdy se vyrábí ten lék pro to období, 12 až 18 měsíců. Ti z vás, kteří jsou lékaři, to ví, ti z vás, kteří jsou lékárníci, to také ví, ti ostatní to možná neví, tak teď jim tuto informaci dávám. Je snadno ověřitelná, je snadno zjistitelná, snadno dokumentovatelná.
Ta výroba probíhá tak, že firma vyrábí lék postupně pro jednotlivé země na světě. Většinou pro velké země ta výroba trvá řádově týdny, do měsíce, pro malé země pak ta výroba trvá dva, tři, čtyři dny, tak, aby vždycky ten lék měl tu příslušnou šarži, měl ten obal, měl ten návod. Tady velmi správně zaznělo, že ty návody musí být v jazyce té země. Vy si vzpomenete, že v minulém volebním období jsme o tom vedli diskuse, měnili jsme kvůli tomu i některou legislativu. Zase je to snadno ověřitelný fakt. Pokud se stane, že ta chyba v dodavatelsko-odběratelských řetězcích nebo v těch jednotlivých řetězcích, kde v jedné zemi se vyrábí aktivní látka, bohužel řada z nich se vyrábí v Číně, v jiné zemi se vyrábí obaly, v jiné zemi dochází ke kompletaci, tak ta šarže zrovna dopadne na některou z těch zemí, tak prostě ten konkrétní lék tam chybí. Proto v některých zemích chybí jeden typ antibiotika, v jiných jiný typ antibiotika. Bohužel jsou země Evropské unie, které jsou na tom tak, že jim chybí cytostatika, chybí jim některé základní léky pro léčbu pacientů s poruchou krvetvorby.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.