Ministři zdravotnictví kromě jiného jednali o možnosti zapojení České republiky do rekonstrukce ukrajinského zdravotnictví, obnově zdravotních kapacit a nastavení tamního vzdělávacího systému, ze kterého by mohly těžit ukrajinské i naše univerzity. Probrali zároveň zapojení českého zdravotního průmyslu do obnovení dostupné lékařské péče.
„Již na začátku války a uprchlické krize jsem deklaroval, že Česká republika uprchlíkům a zdravotníkům v jejich řadách bude pomáhat tak dlouho, jak bude třeba. Dlouhodobě ale také říkám, že chceme, aby se příchozí ukrajinští lékaři a zdravotníci mohli co nejdříve vrátit zpět do své vlasti a podílet se tak na její obnově, až to bude bezpečné. To je koneckonců postoj i ukrajinského ministra. I nadále ale budeme Ukrajinu v jejím boji s agresivním nepřítelem podporovat,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Jednání s ukrajinským ministrem zdravotnictví se účastnil i náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Jeho hlavním úkolem je nyní spolu s ministrem pomoci realizovat spolupráci, která byla v Kyjevě dohodnuta.
„Zahájili jsme jednání o rekonstrukci ukrajinského zdravotního systému, kde věříme v úspěšné zapojení českého průmyslu. Především je třeba obnovit tamní zdravotní kapacity, zajistit dostatek léčiv a nastavit spolupráci našich lékařských fakult s těmi ukrajinskými. Z té budou mít užitek ukrajinské i naše univerzity,“ doplnil náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV