Opatření reaguje na dlouhodobý a nadále se prohlubující nedostatek lékařů ve zdravotnickém systému České republiky, a to nejen v terénní a klinické praxi, ale také v oblasti pedagogů vzdělávajících budoucí lékaře na veřejných vysokých školách.
„Protože stávající počty absolventů českých lékařských fakult nebudou schopny krýt po roce 2019 až 2020 odchody lékařů do důchodu, reálně tak hrozí omezení dostupnosti péče. Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví jsme proto připravili opatření na následujících jedenáct let ve výši 6,8 miliard korun, které má situaci systémově zlepšit,“ vysvětlil ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga a pokračoval: „Jedná se jak o navýšení počtu absolventů studijního programu Všeobecné lékařství, dorovnání financování výuky, zvýšení mezd a posílení kapacit vyučujících, tak o vytvoření potřebných organizačních a materiálních podmínek,“ upřesnil ministr Plaga.
„Predikce budoucího vývoje je jasná již několik let - lékaři stárnou a není dostatek absolventů medicíny, kteří by je nahradili. S ohledem na nepříznivé statistiky a navíc s vědomím, že každý rok při přijímačkách na lékařských fakultách zůstane přes dva tisíce úspěšných uchazečů takzvaně pod čarou, byl zcela logický krok finančně fakulty podpořit, aby navýšily své kapacity. Jedná se o dlouhodobé systémové řešení prohlubujícího se nedostatku lékařů, které tady mělo být již dávno. Jsem rád, že společně s resortem školství se nám toto klíčové opatření, které bude mít za několik let zásadně pozitivní vliv na počty lékařů v českém zdravotním systému, podařilo připravit a prosadit během pouhých pár měsíců,“ doplnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Na základě údajů Ústavu pro informace ve zdravotnictví a statistiku chybí při současném rozsahu sítě poskytovatelů lůžkové péče jen v tomto segmentu minimálně tisíc přepočtených úvazků lékařů, přičemž populace lékařů v České republice rychle stárne. V rámci připravených opatření bude umožněn nárůst počtu přijímaných studentů ve studijním programu Všeobecné lékařství od akademického roku 2019/2020 o 15 %. Rozpočet tak bude pro tento účel nejpozději od roku 2019 každoročně po dobu šesti let navyšován o 700 milionů korun. Předpokládané náklady na celou navrhovanou dobu naplňování uvedených opatření jsou ve výši téměř 7 miliard korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV