Během posledních dvou let s pandemií COVID-19 se ukázalo jak velmi důležité je být připraveni na zdravotní hrozby, které přicházejí, aniž je čekáme. Proto jsem rád, že jsme na posledním plenárním zasedání v Evropském parlamentu schválili předběžnou dohodu na rozšíření pravomocí Evropské agentury pro léčivé přípravky známé jako EMA.
V praxi by schválení tohoto návrhu znamenalo například to, že by Unie měla mít větší schopnost kooperovat při nákupu léčiv a při koordinaci nákupů zdravotnického materiálu. EMA a Evropská unie by tak byla schopna lépe předvídat a čelit výpadkům v dodávkách zdravotnického materiálu a zdravotnických přístrojů.
V návrhu stojí třeba ale i to, že klinická hodnocení by měla být transparentnější, tak aby EMA mohla schvalovat léčivé přípravky, včetně vakcín, rychleji, aniž by byla omezena jejich bezpečnost. Evropská unie se tak může stát i Unií zdravotní.
Myslím, že právě pandemie ukázala, že takováto spolupráce je více než potřeba, a to nejen proto, že zdravotní hrozby (stejně jako mnoho jiných) se opravdu na hranicích nezastavují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV