Novák (ANO): Kryptoměny a regulace - hledání rovnováhy pro budoucnost digitálního finančnictví

22.05.2023 23:07 | Komentář

Evropa schválila regulaci kryptoměn. Nyní je na České republice, v jaké finální podobě ji včlení do zákonů a zda bude opět papežštější než papež.

Novák (ANO): Kryptoměny a regulace - hledání rovnováhy pro budoucnost digitálního finančnictví
Foto: Marek Novák
Popisek: Marek Novák

Kryptoměny, jako například Bitcoin a Ethereum, zaznamenaly ohromný vzestup popularity v posledních letech. Tato digitální aktiva sice nabízejí nové možnosti finančních transakcí a investic, ale zároveň přinášejí i určitá rizika. Proto se vede diskuse o potřebě regulacíkryptoměn. Tato debata má svoje vášnivé zastánce i odpůrce.

Základním argumentem pro regulaci kryptoměn je v první řadě ochrana investorů. Kryptoměnové trhy jsou známé svým kolísáním (volatilitou) a vysokým rizikem investic. Někteří lidé se stali oběťmi podvodů, hacků a manipulací na těchto trzích. Regulace by mohla pomoci snížit možnost podvodných praktik a posílit důvěru investorů v tomto novém finančním odvětví. Dalším důvodem je ochrana finanční stability. Kryptoměny mají potenciál ovlivnit tradiční finanční systém, ať už pozitivně nebo negativně. Je proto důležité, aby regulace minimalizovala rizika pro stabilitu celého finančního systému. To se týká zejména praní špinavých peněz, financování terorismu a dalších nelegálních aktivit, které mohou být spojeny s kryptoměnami.

Nicméně debata o regulaci kryptoměn není jednoznačná. Existují silné argumenty ve prospěch samoregulace a decentralizace, které jsou klíčovými principy kryptoměnového prostoru. Mnoho lidí věří, že trh by se měl vyvíjet organicky a že přílišná regulace by mohla brzdit inovace a růst. Existuje také obava, že nesprávná regulace by mohla omezit finanční svobodu jednotlivců a podkopat principy decentralizace, které jsou spojené s kryptoměnami.Je zřejmé, že nalezení správné rovnováhy mezi regulací a inovací je klíčovým úkolem. Regulace by měla být přiměřená a zohledňovat specifika kryptoměnového prostoru. Měla by se zaměřit na ochranu investorů a finanční stabilitu, aniž by příliš zasahovala do inovace a rozvoje nových technologií.

V současné době existují různá opatření a návrhy na regulaci kryptoměn. Patří sem povinná registrace burz, pravidla pro „Počáteční nabídku měny (Initial Coin Offerings) a pravidla proti praní špinavých peněz. Některé země již zavedly určitou formu regulace, zatímco jiné stále vyhodnocují nejlepší přístup k této problematice. Regulace kryptoměn je složitým a kontroverzním tématem. Je důležité, aby diskuse o regulaci byla otevřená a zahrnovala všechny relevantní zúčastněné strany, včetně zástupců průmyslu, odborníků a regulačních orgánů. Cílem je najít správnou rovnováhu mezi ochranou investorů a podporou inovace, která by umožnila rozvoj kryptoměnového prostoru a současně minimalizovala rizika spojená s tímto novým odvětvím.

Jednou z navrhovaných forem evropská regulace kryptoměn MiCA (Markets in CryptoAssets), která se zaměřuje na uplatňování specifických pravidel a kontrol na trhu s kryptoměnami.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Mgr. Marek Novák, MBA

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

23:08 Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích