„Ministerstvo financí stále snižuje výhledy růstu HDP, z původních 3,1 % jsme nyní na 2,4 %. Růst ekonomiky má ale dopad nejen na hospodaření firem, ale také na plnění státního rozpočtu. Z čísel, která dodalo ministerstvo, vidíme, že výsledek rozpočtu je oproti roku 2018 horší o 58 mld. Kč. Je teprve duben a rozpočet je již nyní v takto špatných číslech. Ministerstvo musí co nejrychleji přijít s návrhy, jak rozpočet udržet alespoň na plánovaných číslech. Pokud vláda nic neudělá a bude stále více slibovat a rozdávat, můžeme se na konci roku hravě propadnout do schodku přes 100 mld. Kč. Stále více se ukazuje, že vláda ANO, ČSSD a KSČM totálně promarnila hospodářský růst a nevyužila jej pro potřebné investice do dopravní infrastruktury, do reformy vzdělávání nebo do reformy státu. Proto jsme svolali mimořádnou schůzi, na které budeme chtít od vlády slyšet, jaké kroky hodlá podniknout, aby zabránila zruinování státního rozpočtu. O neschopnosti vlády vypovídá ještě jedna zpráva, kterou dnes vydal NKÚ. Úřad v ní konstatuje, že veřejná zakázka na EET byla zadána v rozporu se zákonem, tedy nelegálně a že s ní nesouhlasil ani hlavní architekt e-governmentu, který má ICT zakázky koordinovat. Tohle nejsou výsledky úspěšné vlády. Toto jsou výsledky naprosté bezradnosti Babišových ministrů,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
„Velmi špatně se vyvíjející plnění státního rozpočtu a neschopnost vlády na to adekvátně reagovat nás vede ke svolání mimořádné schůze pravě i k tématu rozpočtové politiky vlády. Místo toho, aby vláda přišla s jasným plánem, kde ušetřit a jak dostat veřejné finance pod kontrolu, jsme svědky festivalu chaotických návrhů, jaké daně se zvednou či nově zavedou. Zejména od paní ministryně Maláčové, ale i dalších členů vlády, slyšíme nápady na sektorovu daň na banky, na digitální daň, na zvýšení spotřebních daní apod. Je to nebezpečná cesta vedoucí k ještě rychlejšímu zpomalování už tak se ochlazující české ekonomiky. S trochou nadsázky lze paní ministryni Maláčovou, resp. její aktuální chaotický festival nápadů na vyšší daně, považovat za větší aktuální ekonomické nebezpečí, než je brexit či obchodní války. ODS v reakci na nebezpečí vyšších daní připraví tzv. daňovou brzdu jako novou součást finanční ústavy, která zavede maximální daňový strop, maximální daňové zatížení občanů ČR,“ dodal místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV