Peksa (Piráti): Energie zdražuje dovoz plynu, stát má pomoct lidem, kterým skokově vyrostou náklady

25.10.2021 21:09 | Tisková zpráva

Vysoké ceny energií ukazují, jak naléhavě potřebujeme vrátit evropskou energetiku pod kontrolu. Aktuálně nám totiž výši plateb diktují dovozci zemního plynu ze třetích zemí. Krátkodobě je potřeba zabránit tomu, aby lidem stouply životní náklady o tisíce korun měsíčně.

Peksa (Piráti): Energie zdražuje dovoz plynu, stát má pomoct lidem, kterým skokově vyrostou náklady
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Opravdové řešení ale nastane tehdy, až budeme na evropském území vyrábět dostatek vlastních, čistých zdrojů energie.

1) Ceny, které platí domácnosti, nejsou stejné jako ceny na burze

V Česku zavřela provoz Bohemia Energy (ZDE), která dodávala elektřinu a plyn skoro milionu zákazníků. Ti teď musí přejít k jinému dodavateli. Krátce před koncem Bohemia Energy ovšem řada dodavatelů energie zvyšovala ceny, zejména pro nové klienty (ZDE). Tak se stalo, že statisíce lidí najednou řeší mnohem vyšší platby za energie v domácnosti. Skokové zvýšení může být opravdu velké, někteří odborníci se obávají prodražení až o desítky tisíc korun ročně na domácnost (ZDE). To je neúnosné a česká vláda musí urychleně zasáhnout.

Vyšší zálohy a faktury za elektřinu a plyn ale nejsou to samé jako „růst cen energií“, o kterém mluví politici. Politici myslí především růst cen na burze (ZDE). Na burze sice jdou ceny silně nahoru, ale nezničí to firmy, které nakupovaly dopředu a mají dodnes v zásobách levnou energii z minulých let. Plyn za poslední rok podražil čtyřikrát (ZDE). Elektřina dvakrát. Ve srovnání s domácností, která doteď platila dva tisíce na zálohách a teď jí hrozí, že bude platit dvanáct tisíc měsíčně, to je sice citelné, ale ne likvidační.

2) Bohemia Energy nezkrachovala, nevyšel jí obchodní model

Důvod, proč Bohemia Energy skončila (nezkrachovala, není v insolvenci, majiteli už se prostě nevyplatí dál podnikat stejným způsobem - ZDE), spočívá v obchodním modelu této společnosti (ZDE). Zatímco většina velkých distributorů nakupuje energii dopředu, Bohemia Energy se naopak spoléhala, že na burze „vychytá“ správný moment pro nákup. Slíbila tak svým klientům víc dodávek, než reálně měla nakoupeno. Ceny energií na burze se během posledního půl roku výrazně zvýšily a začalo být jasné, že žádný „výhodný moment“ pro nákup už nenastane. Proto Bohemia Energy zavřela pro běžné zákazníky. Firmám prodává energii dál (ZDE).

3) Evropské ceny energií rostou, protože roste globální cena plynu

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Tahle kašpárkovská čepice je pro vás, pane Fialo

20:16 Schillerová (ANO): Tahle kašpárkovská čepice je pro vás, pane Fialo

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k činnosti vlády Petra Fialy.