Pěnčíková (KSČM): Vládní boj se smogem je nedomyšlený

26.01.2017 16:07 | Zprávy

Vláda chce k prevenci opakování smogových situací podporovat používání elektromobilů či pracovat na urychlení kotlíkových dotací. KSČM si však není jista, zda má vláda věc skutečně promyšlenu.

Pěnčíková (KSČM): Vládní boj se smogem je nedomyšlený
Foto: kscm.cz
Popisek: KSČM - logo

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že pro rozšiřování počtu elektromobilů se musí rozvinout infrastruktura s tím, že je důležité pro tyto účely využít peníze, které jsou k dispozici z Evropské unie. „Zrychlíme také systém kotlíkových dotací a vyzveme krajské úřady, aby zvážily rozsah regulace podniků,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Současný zákon o ochraně ovzduší obsahuje celou řadu nástrojů, kterou mohou proti smogu používat obce a města, například regulační řád a nízkoemisní zóny. Podle Brabce však nebude stát obcím nařizovat, jak například nízkoemisní zóny zavádět, povede k tomu podle něj tlak voličů.

Stínová ministryně životního prostředí KSČM Marie Pěnčíková je ráda, že vláda chce v boji se smogem něco dělat, ale má o vládních řešeních i své pochybnosti. „Kotlíkové dotace by mohly být jistě jedním z nejúčinnějších nástrojů. Problém je, že se objevilo obcházení pravidel a zaznamenali jsme již i případy proplácení starých, neefektivních kotlů. Takže ze všeho nejdřív si v tomto systému ministerstvo musí udělat pořádek,“ řekla Pěnčíková. Také podpora elektromobilů jí nepřijde úplně šťastná. Budování sítě dobíjecích stanic může být mimořádně finančně náročné a dopad na zlepšení ovzduší přitom nemusí být vůbec odpovídající těmto nákladům, upozornila Pěnčíková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): ODS od nás všech řidičů začala de facto vybírat mýtné

8:13 Schillerová (ANO): ODS od nás všech řidičů začala de facto vybírat mýtné

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ceně dálniční známky.