Účelem projektu je zajistit funkční portál obsahující závazná elektronická znění právních aktů vyhlašovaných ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv. Zavedení e-Legislativy má vést k elektronizaci a zpřehlednění celého procesu tvorby i projednávání právních předpisů, a snížit tak počet chyb v legislativním procesu.
„Výsledek dnešního jednání je vizitkou nezvládnuté vládní politiky v oblasti digitalizace. Nyní půl roku po termínu pro nasazení do testovacího provozu stále není software pro Poslaneckou sněmovnu a Senát k dispozici. Uspěchané nasazení by znamenalo, že zákonodárci budou nuceni jeho funkčnost zkoušet ‚za pochodu'. Pokud by se něco pokazilo, máme tady kolaps celého legislativního procesu,“ vysvětlil předseda Podvýboru pro digitalizaci justice a e-Sbírku Pirát František Navrkal.
Ministerstvo se brání tím, že celý projekt zbrzdila situace způsobená pandemií koronaviru. Jak uvádí ovšem poslanec Pirátů, ministerstvo se potýkalo se zpožděními již před vypuknutím nákazy.
„Ministerstvo obhajuje prodlevy koronavirem. Realita je ovšem taková, že k nedodržování termínů docházelo dávno před ním a projekt nabíral vážné zpoždění už v létě minulého roku. Přesto jsme místo návrhů řešení až do poslední chvíle ze strany ministerstva poslouchali ujištění, že se všechno daří, stále je dostatek času a e-Sbírku nebude potřeba znovu odkládat. Po dnešku je všechno jinak,“ doplnil Navrkal.
„Ministerstvo viditelně nemá na vedení obdobného záměru personální kapacity a štědře financovaný projekt provází od počátku problémy. Za zmínku také stojí, že dodavatelem projektu je stejný subjekt, který původně zajišťoval katastrofálně připravený e-shop na dálniční známky,“ upřesnil další člen podvýboru Pirát Ondřej Profant.
Nastalou situací se dle přijatého usnesení podvýboru má dále zabývat Ústavně právní výbor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV