Návrh nařízení konkrétně posiluje spolupráci Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), nově vznikajícího Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) a národních orgánů. Zatímco OLAF by se nově měl zabývat především správním šetřením a prevencí, pravomoci k vyšetřování a stíhání by měly přejít na EPPO. Ten má začít fungovat v roce 2020. Možnost vyšetřovat přímo na místě má přispět k užší spolupráci s místními orgány činnými v trestním řízení.
„Byť s řadou dotačních programů pro soukromě vlastněné obchodní společnosti nesouhlasím, jejich přidělování musí být každopádně spravedlivé. Je nutné mít na paměti, že peníze protékající Bruselem jsou i naše peníze, i když zrovna více dostáváme než přispíváme. Máme za ně zodpovědnost a musíme vymáhat řádné hospodaření,“ říká poslanec František Kopřiva, který se na výboru zhostil role zpravodaje tohoto dokumentu. „Souzení včetně rozhodování o trestu za podvody bude nadále plně v rukou národních států. Nicméně posílení nezávislé kontroly daní a dotací je v kontextu trestního stíhání českého premiéra rozhodně krok správným směrem.“
Za jednu z nejdůležitějších novinek, které nařízení zavádí, považuje Kopřiva povinnost pro hospodářské subjekty spolupracovat s EPPO během vyšetřování. Do usnesení také navrhl bod vyzývající k důsledné ochraně whistleblowerů, tedy zaměstnanců, kteří upozorní na nelegitimní či nezákonné praktiky organizace, ve které pracují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV