Výbory pro rozpočet a pro hospodářství a měnu se shodly na změnách, které budou požadovat, pokud má dojít k prodloužení fungování EFSI. Ten byl spuštěn v roce 2015 k povzbuzení investiční činnosti v rámci tzv. Junckerova plánu.
„Těší mě, že podpora v obou dvou výborech byla značná,“ komentuje výsledek hlasování ve výborech europoslanec Pavel Poc. „Tzv. roční evropská investiční mezera, kterou bychom potřebovali uzavřít, totiž stále tvoří zhruba 5-8 bilionů korun.“
EFSI byl dosud častokrát cílem kritiky, a to zejména z pohledu velmi nerovnovážného geografického uplatnění. Do starých členských zemí dosud putovalo až 88 % prostředků tohoto fondu. Samotné Česko je pak v čerpání v dolní polovině žebříčku.
„Budeme prosazovat větší roli pro méně rozvinuté regiony i střední a menší projekty, což by mělo šance Česka značně zvýšit. Více peněz chceme pro sociální služby, ale i klimatické změny, takové jsou naše požadavky“, říká Pavel Poc.
V případě dohody Parlamentu a Rady bude EFSI mobilizovat do roku 2020 soukromé a veřejné investice až do výše 13,25 bilionů korun.
Pavel Poc, vedoucí delegace europoslanců ČSSD v Evropském parlamentu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV