Podpora českých a evropských včelařů
Problematice zdraví včel se v Evropském parlamentu Pavel Poc věnuje dlouhodobě. V roce 2011 pracoval mimo jiné na zprávě Zdraví včel a problémy v odvětví včelařství. Později inicioval otázku na Komisi týkající se problematických neonikotinoidů. Ty představují jedny z nejpoužívanějších pesticidů dodnes ohrožující včelstva i ostatní živočichy.
„Úbytky populace včel jsou závažným problémem. Jsou výsledkem souběhu vícero faktorů, a to nemocí, působením klimatických změn, invazivních druhů, změnou krajiny či používáním pesticidů," komentuje důvody pro podání tohoto návrhu Pavel Poc.
Právě poslední faktor, pesticidy a jejich výskyt v krajině, bude zkoumat tento nový evropský projekt s rozpočtem 32,5 milionů korun. „Práce na projektu nebyla zrovna lehká. Nicméně jsem velmi rád, že se měsíce příprav vyplatily, a že tak budeme mít v ruce hmatatelné důkazy o tom, jestli jsou pesticidy používány správně a je chráněno životní prostředí i naše zdraví," říká Pavel Poc.
Biodiverzita a indikátory evropských motýlů
Druhým želízkem v ohni je iniciativa v hodnotě 20,8 milionů korun. I tou chce Pavel Poc zdůraznit problém úbytku opylovačů, proměn evropské biologické rozmanitosti a podpořit síť Natura 2000.
„Tímto návrhem, který počítá s aktivním zapojením českých subjektů, si opět bereme na mušku evropskou zemědělskou politiku, systém jejího odměňování, ale i jiné politiky. Výsledky výzkumu plánujeme použít při úpravách environmentálních opatření či adaptačních strategií na změnu klimatu," jmenuje některé přínosy návrhu Pavel Poc.
V jeho rámci budou moci evropští dobrovolníci přispívat do sjednocené databáze a ovlivní formování budoucích politik i legislativy. „I pro tento projekt jsme uhájili poměrně dost prostředků. Doufám tedy, že Česko neusne na vavřínech a využije tyto příležitosti, nejen kvůli finančnímu ohodnocení, ale zejména kvůli možnosti ovlivnit evropské dění," dodává europoslanec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV