Hnutí Starostové a nezávislí důrazně požaduje od vlády vysvětlení celého pozadí výměny pětice Čechů za propuštění Alího Fajáda. STAN to vnímá jako selhání zpravodajských služeb, naprostý amatérismus a ztrátu důvěry jednoho z našich nejbližších spojenců – Spojené státy americké.
Hnutí STAN upozorňuje, že ztráta důvěry v Českou republiku ze strany spojenců přinese jediné - přestanou s námi sdílet zpravodajské informace. V době, kdy se zvýšila hrozba teroristických útoků a kdy jsme de facto ve válce s terorismem, je toto jednání Sobotkova kabinetu neomluvitelné.
„Tato vláda handlem s teroristy ohrozila bezpečnost deseti a půl milionu českých občanů. Jako opoziční poslanci budeme požadovat neveřejné jednání Poslanecké sněmovny, na kterém musí zodpovědní ministři vysvětlit, jak mohlo dojít k takovému selhání zpravodajských služeb, a vláda z toho musí vyvodit personální odpovědnost,“ prohlašuje zastupující předseda STAN a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík.
Vládu USA, kterou propuštění Fajáda šokovalo, chápeme.
„Je to o to víc tristní poté, co premiér Sobotka při své návštěvě Spojených států ujišťoval tamní představitele o pevnosti česko-amerických vztahů. Za slovy ale nenásledují činy. Očekávám proto premiérovu omluvu vládě Spojených států," dodává místopředseda STAN a europoslanec Stanislav Polčák.
Podle hnutí STAN by měl nyní Sobotkův kabinet zvážit odpovědnost jednotlivých ministrů a jako celek pak požádat Sněmovnu znovu o vyslovení důvěry.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV