STAN: Nálepka sociálně vyloučené lokality - škodí nebo pomáhá?

31.10.2015 21:02 | Zprávy

Starostové některých obcí v Karlovarském kraji a rovněž někteří obyvatelé nemají s označováním míst za sociálně vyloučené dobré zkušenosti.

STAN: Nálepka sociálně vyloučené lokality - škodí nebo pomáhá?
Foto: Redakce
Popisek: Starostové a nezávislí

 Ačkoli je totiž jejich seznam oficiálně utajený, banky s ním při hodnocení cen nemovitostí běžně pracují. A tak dochází k paradoxní situaci, kdy se klient často dozví, že bydlí v sociálně vyloučené lokalitě jen podle toho, že má jeho nemovitost o desítky procent nižší hodnotu. Více o lokalitách samotných v článku Ivany Kalinové z portálu denik.cz. Faktem ale zůstává, že nárůst počtu těchto míst, ať už oficiálně nebo neoficiálně je velkým problémem

Ve vyloučených lokalitách uskutečnil v poslední době díky evropské dotaci dva velké projekty za celkem 45 milionů korun. „Zatímco takzvaná Gabalova analýza na objednávku Ministerstva práce a sociálních věcí v roce 2006 zjistila v Karlovarském kraji 13 problémových čtvrtí, ulic nebo domů, tak při opakovaném zkoumání v roce 2015 už takových míst objevila 61. Zvýšil se i počet obyvatel, kteří tu žijí. Z odhadovaných dřívějších čtyř tisíc na současných šest až osm tisíc. První i druhou analýzu pro stát zpracovávala firma GAC a supervizorem průzkumu byl známý sociolog Ivan Gabal," uvedl krajský náměstek pro sociální problematiku Miloslav Čermák (ČSSD). V kterých městech a obcích se sociálně vyloučené lokality nacházejí, to je tajné. Ačkoliv průzkum byl placen z veřejných peněz, podle náměstka Čermáka se Svaz obcí a měst dohodl, že místa sociálně vyloučených lokalit nesdělí. „Obce, které na tomto seznamu jsou, to vnímají jako stigma, které by je znevýhodnilo. Tak to starostové vidí. Ale i já mám problémy s tím, že tato informace není veřejná," míní náměstek Čermák.

Karlovarský kraj ale nečekal na státní statistiku a zřejmě jako jediný region v republice zahájil roce 2011 vlastní šetření. Sociálně vyloučené lokality mapoval na Karlovarsku, Chebsku a Sokolovsku.

Objevil jich celkem dvaapadesát. A připravil projekty, jak lidem v těchto ghettech pomoci. „Bohužel nám je tehdejší vedení Ministerstva práce a sociálních věcí při žádosti o dotaci seškrtalo na pouhých 17. Teď se leckdo diví, že se počet vyloučených lokalit v Karlovarském kraji za posledních deset let ztrojnásobil," řekl náměstek Čermák.

K propadu mnoha lidí do chudoby podle něho přispěl i byznys majitelů ubytoven a doplatky na bydlení. Terénní pracovníci ze sdružení a obecně prospěšných společností Člověk v tísni, Kotec, Khamoro a Světlo Kadaň pracovali na zakázku pro Karlovarský kraj od roku 2012 do letošního června.

Pilotní projekt Dobrá voda

Klientům radili, jak se vymanit z nejrůznějších potíží, na vybraných sedmnácti „špatných" adresách, kde se soustřeďují lidé bez práce, s nízkou mírou vzdělanosti, závislí na sociálních dávkách, předlužení a s rizikovým životním stylem. Celkem kraj tímto způsobem podpořil 1 278 osob, s nimiž navázali terénní pracovníci téměř devatenáct tisíc kontaktů.

Vedení Karlovarského kraje uvažovalo o dalším projektu na pomoc lidem v sociálně vyloučených lokalitách.

„Teď má ale v souvislosti s dotacemi rozhodující slovo vládní Agentura pro sociální začleňování. Přemýšlíme proto o pilotním projektu sociálního bydlení v Dobré Vodě u Toužimi.

Cílem by bylo opravit s pomocí například evropské dotace dům v sociálně vyloučené lokalitě a zaměstnat při rekonstrukci přímo obyvatele domu," nastínil Miloslav Čermák.

Typický klient

Během projektů v sociálně vyloučených lokalitách pomáhali terénní pracovníci klientům řešit rozličné životní situace hledat zaměstnání, brigády, vyřizovat sociální dávky, vyplňovat složitější úřední formuláře, komunikovat s exekutory, sjednávat k dluhům splátkové kalendáře, hledat vhodnější bydlení a radili, jak vyjít s rodinným rozpočtem nebo jak udržet děti ve vlastní péči.

Pracovníci z terénu popsali dlouhou řadu konkrétních případů, kdy jimi vedení klienti uspěli našli práci, prošli rekvalifikací, získali lázeňský pobyt pro nemocné dítě, zlepšili hygienické podmínky v bytě nebo si zařídili vyšetření potomka v pedagogicko-psychologické poradně.

„Při jednání dbáme především na to, aby poskytovaná podpora nevedla jednotlivce k pasivitě, ale naopak k získávání nových dovedností. Snažíme se o to, aby lidé, se kterými spolupracujeme, získali důvěru ve vlastní schopnosti a dokázali si své záležitosti v budoucnu řešit sami," zmínil v závěrečné zprávě k projektu Jan Němeček, ředitel sokolovské pobočky společnosti Člověk v tísni.

Typický klient je podle ředitelky společnosti Kotec Markéty Černé ve věku od 35 do 40 let, se základním vzděláním, bez zaměstnání, s dluhy na nájemném, s vyživovacími povinnostmi a s problematickým bydlením.

„Lidé ze sociálně vyloučených lokalit jsou nejčastěji závislí na sociálních dávkách, většina dlouhodobě hospodaří na hranici, tedy z ruky do úst. Toto vede ke vzniku nových vzorců chování, kdy dochází pouze k uspokojování krátkodobých potřeb," uvedla ve zprávě Markéta Černá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komínek (KSČM): Jsem hrdý na to, že jsem tuto loutku a automat na podpisy nevolil

6:03 Komínek (KSČM): Jsem hrdý na to, že jsem tuto loutku a automat na podpisy nevolil

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k novoročnímu projevu prezidenta Petra Pavla