Šarapatka: Francouzské volby a česká koryta

25.04.2017 15:18 | Zprávy

Francouzské volby jsou důležité především pro Francii samotnou, byť i se značným přesahem pro celou Evropu. Na české politické scéně však vyvolávají vášně zcela extrémní. Proč asi? Nejspíš proto, že se bojí splnění slibů Marine Le Pen, týkajících se

Šarapatka: Francouzské volby a česká koryta
Foto: Úsvit přímé demokracie
Popisek: Ing. Mgr. Milan Šarapatka PhD.

Ve včerejších (24.4.) Událostech, komentářích na ČT se nad tématem 1. kola prezidentských voleb ve Francii střetli europoslanci Kateřina Konečná (KSČM), Petr Mach (Svobodní), Pavel Svoboda (KDU-ČSL) a Pavel Telička zvolený za hnutí ANO.

Bylo poučné sledovat zejména duo Telička-Svoboda, kteří nezaváhali a nenechali na Marine Le Pen nit suchou. Děsí je asi totiž, že by je v případě svého vítězství mohla připravit o tučné prebendy, statisícové platy a další požitky, které tito „zástupci České republiky“ v Bruselu pobírají. Možná, že Marine Le Pen opravdu mnoho pro Francii neprosadila (jak v pořadu zaznělo) a nebyla proto z nejvýkonnějších zástupců Francie v Bruselu. Co tam ale ve prospěch ČR prosadili tito pánové? Řekl bych že také nic. Snad kromě toho, že jsme při vstupu do Unie přistoupili, na rozdíl od našich sousedů, na žebrácké a diskriminační podmínky.

Nejsem žádným fanatickým obdivovatelem Marine Le Pen. Na to jsou u nás jiní. Nejsem ani zastáncem jejího názoru, že je třeba Evropskou unii rozbít. Jsem naopak přesvědčený, že Unie je pro malou zemi jako je Česká republika velmi prospěšná. Jsem ale také přesvědčen, že se Unie musí totálně změnit. Místo diktátu svým členům jim musí naslouchat a plnit jejich vůli. Místo nesmyslného určování, jak se má jmenovat ten který potravinářský výrobek, se musí soustředit například na společnou obranu schengenského prostoru a na společnou zahraniční politiku. A musí vyhnat z Bruselu 90% takovýchto darmošlapů, které tam dnes my všichni, občané Evropské unie, živíme.

Ať již Marine Le Pen uspěje i ve druhém kole prezidentských voleb nebo ne, je zřejmé, že se Francie i Evropa změní. Kandidáti dosavadních vládců Francie, pravicových Republikánů i salonně levicových  Sociálních demokratů, totiž zcela pohořeli. Místo nich se do druhého kola dostali představitelka extrémní Národní fronty Marine Le Pen a poněkud nečitelný (nezávislý kandidát a donedávna člen Hollandovy levicové vlády)Emmanuel Marcon. Výsledky vyjadřují především znechucení francouzských voličů z fungování dosavadního vládního establishmentu, strach z budoucnosti  a současně očekávání zásadních změn. Jak ve francouzské politice, tak v celé Evropě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostálová (ANO): Co jsme to za národ, který neposkytne zdravotní ošetření vlastnímu premiérovi

22:31 Dostálová (ANO): Co jsme to za národ, který neposkytne zdravotní ošetření vlastnímu premiérovi

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k tvrzení serveru Respekt, že premiér Fiala si pochva…