Podmínky na pracovním trhu v Česku se zhoršují a jsou nyní 10. nejhorší v EU. Navzdory nejnižší nezaměstnanosti (18. místo v hodnocení podmínek) přetrvávají problémy, jako je nízká flexibilita zaměstnání a nerovnosti v odměňování mužů a žen.
Má Andrej Babiš vaši důvěru? (Ptáme se od 25.3.2025)Anketa
Čeští zaměstnanci často nemají možnost zkráceného úvazku, i když by o něj měli zájem. To pak vede k prohlubování nerovností, jelikož právě takováto flexibilita pomáhá rodičům, kteří zůstávají doma s dětmi, zůstat aspoň částečně ekonomicky aktivními, díky čemuž pak po návratu nemají o tolik nižší plat. Například méně než polovina žen na mateřské/rodičovské uspěje v hledání práce. Nejlepší podmínky nabízí Nizozemsko díky vysoké flexibilitě práce (např. klouzavá pracovní doba). Naopak horší stav trhu práce mají často jižní a východní státy EU, jako například Španělsko s nejvyšší nezaměstnaností (12,2 %).
V Česku se již třetím rokem po sobě zhoršuje situace na trhu práce. Zatímco v roce 2022 podmínkám na pracovním trhu odpovídalo 15. nejlepší místo v evropské sedmadvacítce, podle letošní analýzy Indexu prosperity a finanční zdraví se jedná už o místo 18.
Současná vláda není schopna představit funkční řešení problémů na pracovním trhu. Místo hledání způsobů, jak zlepšit flexibilitu práce a podmínky pro zaměstnance, se zdá, že se zaměřuje na vlastní zájmy, například na navyšování platů, což vyvolává otázky o prioritách a zájmu o osudy občanů.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV