Sehnalová (ČSSD): "Překvapivá" zjištění o sociálním dumpingu v dopravě

19.02.2016 20:15 | Zprávy

V kontextu současných debat o tzv. sociálním dumpingu, těžko uchopitelném pojmu, který ovšem sám o sobě má napovídat, že jde o nekalou konkurenci na základě nižších sociálních standardů a platů, diskutovali tento týden poslanci Evropského parlamentu.

Sehnalová (ČSSD): "Překvapivá" zjištění o sociálním dumpingu v dopravě
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová

Nejen, ale zejména v oblasti dopravy se jedná o téma, které budí značné vášně. Symbolem je rumunský (polský, český...) řidič, který pracuje za zlomek platu svého západního kolegy, kterému tím bere práci, který spí mnoho týdnů v kamionu bez pořádné hygieny, který je nucen zkracovat přestávky a překračovat pravidla o době řízení a odpočinku, čímž ohrožuje bezpečnost všech. Frustrace z těchto praktik se stala politickým tématem a tak státy na západ od našich hranic začaly proti nim zavádět různá opatření: tu minimální mzdu i na projíždějící vozidla, tu zákaz spaní v kamionu apod. Dopravci ze střední a východní Evropy se brání, protože to považují za snahu vytlačit levnější konkurenci z trhu – toho evropského, kde by měl platit volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu. Vzniká určitá západo-východní nedůvěra a nevraživost.

Slyšení s řidiči jsem vnímala jako snahu ukázat, kterak to chodí u těch východoevropských zloduchů. Ve svých vystoupeních jednotliví řidiči vesměs potvrzovali hrozné a skutečně nebezpečné podmínky, jaké v této branži panují. K poměrně značnému rozruchu však došlo, když rumunská zástupkyně odborů přečetla seznam dopravců, kteří tyto praktiky běžně používají. A zde také rozhořčení nad východní Evropou skončilo: drtivá většina jmenovaných firem, které najímají řidiče z východu za oněch nedůstojných podmínek, byly totiž ze států západní Evropy (Německo, Itálie, země Beneluxu, ve Švédsku dokonce i státní firma).

A tak, až se zase budeme bavit o sociálním dumpingu nebo spíš o podmínkách, za kterých pracují lidí v některých profesích v Evropě a samozřejmě ve světě, měly by si zamést před vlastním prahem všechny země, jejichž firmy a ti, kdo za nimi stojí, vidí v lidech jen zdroj svého většího zisku. Bez ohledu na to, zda jsou z východu či západu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): Studentské půjčky. Při správném nastavení mohou finančně pomoci tisícům studentů

9:03 Bartoš (Piráti): Studentské půjčky. Při správném nastavení mohou finančně pomoci tisícům studentů

Sněmovna schválila pozměňovací návrh k zákonu o vysokých školách, který přináší výraznou změnu v pod…