Senátor Wagenknecht: Ceny už nebudou nikdy jako před válkou

13.09.2022 15:09 | Zprávy

Projev na 29. schůzi Senátu 13. září 2022 – Pomoc občanům a podnikatelskému sektoru s nárůstem cen energií

Senátor Wagenknecht: Ceny už nebudou nikdy jako před válkou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Lukáš Wagenknecht

Vážený pane premiére, pane vicepremiére, pane ministře, kolegyně, kolegové,

jenom velice stručně shrnu věci, které jsou pro mě také podstatné, netýkají se pouze toho aktuálního problému, který se, myslím, včera vyřešil, za to chci vládě poděkovat. Velice krátce k tomu celému, jak to probíhalo.

Je tady potřeba zopakovat po kolegyni, paní místopředsedkyni našeho podvýboru Žákové, my jsme to před 14 dny zvedli, to téma samotné, těch energií, protože podnikatelé, které dovedl pan místopředseda Horník, viděli velký problém v tom, že nemají budoucnost a vizi toho, jak budou fungovat v příštích týdnech. Nechme to být, zkrátka nějak to probíhalo, teď se to nastartovalo těch posledních 14 dnů, za to chci vládě také poděkovat, že trochu šlápla do toho plynu a nějaké řešení tady k nám přišla.

Co je potřeba říct na začátku, vládě bychom měli poděkovat. My jsme se postavili, jako ČR, pan premiér a další, Putinovi opravdu na začátku a velice dobře. Ale to b) k tomu právě chybělo, to byla podpora a vyjasnění naší společnosti, co nás to bude stát, že nás to něco stát bude.

Dostali jsme se do té situace k tomu, že podnikatelé najednou začali přemýšlet, že zkrachují ve velkém. Konečně včera se nějaké řešení našlo. Já bych jenom upozornil, posílal jsem interpelaci panu premiérovi, panu ministru financí a panu ministru průmyslu a obchodu, s tím evropským problémem. Tady bych chtěl pana ministra průmyslu požádat, aby ještě setrval v tom návrhu vyřadit ty plynové elektrárny z výpočtu té margin price, zkrátka té ceny mezní. Vím, že to není lehká věc, je to komunikace s Německem, s Francií, které jsou na tom mnohem hůře v tom objemu výroby elektriky z těchto elektráren.

Ale podle mého názoru to je jediné správné řešení. My tady zavádíme nějaký koloběh dotací, které platíme z národního rozpočtu. A ta cena by mohla být ještě trochu nižší i pro ty podnikatele. Nicméně chápu, že v tuto chvíli je to jediné možné řešení, které můžeme akčně přijmout, aby nějaká stabilita byla. Co tady padlo od pana ministra průmyslu, je pravda. Ono to nezačalo válkou v Rusku, ale už minulý rok. Měli jsme tady příklad firmy Bohemia Energy, která vlastně spekulovala dlouhodobě na trhu, ceny šly pomalu nahoru. A jenom proč je potřeba to říct? Ta elektrika byla opravdu extrémně levná. A to bylo proto, že vlastně se neinvestovalo do nových technologií dlouhodobě. My jsme se vezli na nějaké vlně vlastně dlouhodobého vybydlování vlastně těch technologií, které tady byly už dlouhodobě v minulosti zavedeny. A ty ceny už nebudou nikdy zpátky na těch cenách, které byly před tou válkou.

Nicméně co je potřeba říci, ta pátá kolona, která je tady jak u nás, v Německu, ve Francii, bude dál pokračovat v úsilí vlastně nám vstupovat do těch našich změn. A taky je potřeba na to myslet. A právě proto se chci dostat k tomu, kdyby se podařilo panu ministrovi, což je asi nadlidský úkol, ale třeba to po nějakých pár týdnech pochopí i jiné členské státy, podařilo té změny toho, že bychom vyjádřili plynové elektrárny z těch kalkulací, mám tady číslo nařízení, které přímo to nějakou formou definuje, říká se tomu nařízení REMIT, nebudu ten detail tady sdělovat, tak ten problém zkrátka máme pryč a my si odlehčíme i ze státního rozpočtu. Protože ten koloběh, který tady je, a tady padlo, bude asi nějaká, myslím, že pan premiér říkal „válečná daň“, tomu budeme říkat. Ono to je de facto sektorová daň, ale tady si každý uvědomil, že to je daň kvůli Putinovi a jeho útokům vůči svobodnému světu.

Tady mám jeden malý podnět. Myslím, že se uvažuje o bankách, což je logické, opravdu oni mají teď velké marže, i ta inflace táhne jakoby cokoliv dalšího, samozřejmě o výrobcích, možná na zváženou, my jsme to řešili na naší půdě i, telekomunikace, které sice přímo nejsou spojeny s tou válkou, ale máme nejdražší telekomunikační služby v Evropě. A myslím, že i kdybyste se na to chtěli podívat, zvážit, tady nějaká sektorová daň by mohla být, protože to řešení tady dlouhodobě zkrátka není.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kuchař (STAN): My tady teď momentálně šikanujeme jenom politiky

21:03 Kuchař (STAN): My tady teď momentálně šikanujeme jenom politiky

Projev na 126. schůzi Poslanecké sněmovny 15. ledna 2025 k zákonu o platu a dalších náležitostech, s…