Senátoři KDU-ČSL a nezávislí podporují zápis Hřebčína na seznam UNESCO

08.06.2016 9:40 | Zprávy

Senátoři klubu KDU-ČSL a nezávislí v rámci výjezdního zasedání na Pardubicku navštívili v pondělí 6. června Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Podpořili úsilí hřebčína o zápis na seznam světového dědictví UNESCO.

Senátoři KDU-ČSL a nezávislí podporují zápis Hřebčína na seznam UNESCO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně Miluše Horská

Kladrubský hřebčín je unikátní chovem plemena starokladrubského koně, jehož stádo je jedinou živou národní kulturní památkou České republiky. Na počátku 16. století založili chov koní v Kladrubech Pernštejnové. V roce 1579 zde byl zřízen císařský hřebčín. Od té doby patří krajina v okolí Kladrub koním.

V současnosti usiluje hřebčín o zápis kulturní krajiny kladrubského areálu na seznam světového dědictví UNESCO.  „Na světě je řada hřebčínů. Ale pouze v Kladrubech se nachází 500 let zachovalý autentický krajinný areál. Tuto jedinečnost bychom chtěli podpořit zápisem do seznamu světového dědictví,“ uvedla senátorka Miluše Horská, která senátory do svého regionu pozvala.

Jádro kladrubského hřebčína bylo zrekonstruováno v rámci evropského projektu za 300 milionů korun. V současnosti hřebčín připravuje projekty zaměřené na obnovu krajiny i rekonstrukce dalších objektů jak v Kladrubech nad Labem, kde jsou chováni bělouši, tak Slatiňanech, kde mají svůj domov starokladrubští vraníci.

„Návštěva kladrubského hřebčína pro mě byla jedním z nesilnějších zážitků za poslední dobu. Doporučuji toto vzácné místo k návštěvě každému, nejen nadšencům do koní,“ uvedl Zdeněk Brož, místopředseda Senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí a starosta Šumperka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sláma (Trikolora): Boj o svobodu neskončil, ten stále trvá.

4:28 Sláma (Trikolora): Boj o svobodu neskončil, ten stále trvá.

Ale v první řadě stojí dnešní obhájci zatuchlé byrokracie, dnešních zájmů, oni nebojují s devadesátk…