Senátorka Žáková: Skoro po dvaceti letech tady máme konečně zákon

20.12.2023 18:09 | Zprávy

Projev na 20. schůzi Senátu 20. prosince 2023 k návrhu zákona o řízeních, souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu

Senátorka Žáková: Skoro po dvaceti letech tady máme konečně zákon
Foto: senat.cz
Popisek: Hana Žáková

Vážená paní předsedající, vážený pane ministře, milé kolegyně, milí kolegové.

Tento zákon si zaslouží, řeknu, návrat do historie. V roce 1985 až 1987 byly spuštěny čtyři bloky jaderné elektrárny Dukovany. Protože dodavatelem této stavby byla Ruská federace, smlouva obsahovala i to, že jaderné palivo, to vyhořelé, se bude navracet do Ruské federace.

Přišel rok 1989 a bylo nám jasné, že jaderné palivo do Ruské federace nemůže vycestovat, že si ho necháme na vlastním území, že s ním budeme nakládat bezpečně, protože hrozilo, že z tohoto vyhořelého jaderného odpadu můžou vznikat jaderné zbraně.

V roce 1996 se staví první mezisklad jaderného vyhořelého paliva, přímo v lokalitě jaderné elektrárny Dukovany.

Přichází 11. září 2001 a útok na obchodní centrum v New Yorku. Bylo úplně jasné, že musí vzniknout hlubinné úložiště. Stát se k tomu postavil tak, že začal ve vybraných lokalitách dělat průzkumy a výzkumy. U tohoto bych se ráda zastavila.

Stát to dělal na základě platných norem. Ty normy říkaly, že to může dělat bez toho, aniž by do toho byly zapojeny ty lokality. Starostové dotčených obcí. Běžně se stávalo, že přijela vrtná souprava na nějaký katastr, začala tam dělat průzkumné vrty a starosta o této iniciativě vůbec nevěděl, přišli za ním občané, on přišel k těm pracovníkům, ti se před ním nemohli legitimovat, takže musel povolat polici, ta legitimovala a zjistili, že jsou to pracovníci SÚRAO, kteří provádějí tento výzkum, že se jedná, že možná i jejich lokalita bude zařazena do hlubinného úložiště. Dokážete si představit, kdo z vás někdy starostoval nebo byl v zastupitelstvu, jakou to zaseje nedůvěru těch lokalit vůči všemu dalšímu, vůči všem dalším krokům. Tehdy se starostové poprvé ozvali a začali ve svých obcích pořádat referenda, která jsou doteď platná. Úložiště na svých katastrech odmítli. Volali po tom, aby vznikl zákon, který teď máme tady před sebou, podotýkám, že to bylo už v roce 2004, to znamená, příští rok oslavíme 20 let, takže skoro po 20 letech tady máme konečně zákon, který umožňuje zapojit tyto lokality a starosty a dotčené obce vůbec do výběru té lokality, být od počátku u toho.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Rozdělování financí v EU

I z evropských peněz se totiž platí organizace, která pomáhá teroristům ukrývat izraelská rukojmí.... To tvrdíte vy. Jestli to je nebo není pravda nevím, ale jsem přesvědčen, že EU dost často plýtvá našimi penězi a podporuje různé pochybné neziskovky, organizace apod. Zajímalo kdo a jak přesně rozh...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Na rozdíl od Fialovy vlády chceme řešit důležité problémy občanů

8:05 Rozvoral (SPD): Na rozdíl od Fialovy vlády chceme řešit důležité problémy občanů

Současná vládní koalice, zastoupená svými poslanci ve Sněmovně, nechce řešit důležité věci a problém…