Skála (KSČM): Drážďanská symfonie a turecký Erdogan

31.10.2016 4:33 | Zprávy

Turecko, jak známo, „přistupuje“ k Evropské unii. Už dlouhé roky. Poslední z testů, v pořadí, jak je na tom s „evropskými hodnotami“, podstoupila Drážďanská symfonie. Galakoncert v Istanbulu nakonec skrečovala sama německá diplomacie.

Skála (KSČM): Drážďanská symfonie a turecký Erdogan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nominační projev Josefa Skály

Epizoda to byla docela frapantní. Drážďanští symfonici chtěli předvést kus, nazvaný Aghet aneb Genocida na Arménech. A to přímo prezidentu Erdoganovi a na německém konzulátu v turecké metropoli.

To dílko je o brutálním masakru, jejž se na Arménech dopustila Otomanská říše. Souzní tak s nedávnou rezolucí Spolkového sněmu, která tu hrůzu před sto lety odsoudila. Skončilo to lakonickým oznámením berlínské centrály, že „prostory generálního konzulátu v Istanbulu nebudou 13. listopadu k dispozici“.

Spor se vyhrotil v momentě, kdy byl na koncert pozván sám Recep Tayyip Erdogan, premiér Binali Yildirim, ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu a ministr kultury Nabi Avci. Vedení německé diplomacie si obratem umylo ruce: „Pozvání na akci proběhlo bez účasti ministerstva zahraničí.“

Ankara se proti označení masakru za genocidu vehementně brání. K těžké roztržce s Berlínem vedla už zmíněná rezoluce Spolkového sněmu z letošního června. masakru jako genocidy. Proponovaný koncert by ji vyhrotil ještě víc. Turecké úřady proti projektu, podporovanému EU a německým ministerstvem zahraničí, brojí již měsíce. 

Aghet měl přitom v Istanbulu uveden v mírnějším provedení, než obvykle. Na galapředstavení mělo dojít i k založení Společnosti arménsko–turecko–německého přátelství. Berlín oznámil, že se představení odsouvá, nový termín však nezveřejnil dodnes. Mozaiku doplňují média přímo z Ankary: Turecko kvůli kvůli Aghet nedávno jednostranně vypověděla celý kulturní program EU.

Rezoluce Spolkového sněmu vyvolala i další reakce. Ankara zprvu odmítla vydat povolení i delegaci bundeswehru, mající navštívit leteckou základnu Incirlik. A vydala ji až poté, co spolková vláda prohlásila zmíněnou parlamentní rezoluci za „nezávaznou“. Teprve pak směli Incirlik navštívit i členové výboru pro obranu Spolkového sněmu. Jeden z nich, zahraničněpolitický mluvčí parlamentní frakce Die Linke Jan van Aken, však na povolení turecké vlády čeká již dva týdny.

Drážďanští symfonici si to mezitím kompenzují jinde. V prvé polovině listopadu uvedou  Aghet v Bělehradě i arménském hlavním městě Jerevan.

Převzato z profilu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turek (Motoristé): Regulační labyrint dusí inovace

16:02 Turek (Motoristé): Regulační labyrint dusí inovace

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k evropské inovační krizi