„Pevně věřím, že nový pavilon Krajské nemocnice Liberec opět zvýší úroveň lékařské péče poskytované pacientům, a to nejen z Libereckého kraje. Zároveň dojde k významnému vylepšení podmínek pro práci zdravotníků,“ uvedl Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro řízení resortu zdravotnictví.
Celková cena projektu je nyní vyčíslena částkou 1.999.167.000 korun bez daně, což při kalkulaci nejvyšší sazby DPH představuje částku přibližně 2.420.000.000 korun. Původní projekt počítal s náklady ve výši 1 miliardy a 200 milionů.
Podle dosavadních smluv se do roku 2035 celkově na financování podílí miliardou Liberecký kraj, dílem přispívají statutární město Liberec, město Turnov a samotná krajská nemocnice. Roční splátky činí za kraj bezmála 53 milionů, za Liberec 11 a půl milionu, za Turnov 7,3 milionu. Nemocnice přispívá 20 miliony.
Na výstavbu budou finance potřeba již dříve, proto KNL zadala auditorské společnosti Deloitte zpracování variant financování projektu první etapy modernizace. „Společnost předložila šest možností. Po opakovaných diskusích s představiteli Turnova, Liberce a samotného zdravotnického zařízení byla zvolena varianta, podle níž by nemusela po roce 2023 obě města ani nemocnice platit původně dohodnuté roční částky. Peníze uhradí kraj z úvěru, případně z rezerv, které si ve svém rozpočtu do roku 2024 vytvoří,“ sdělil náměstek Sobotka. „Liberecký kraj dává přednost tomu, aby se lhůta ukončení příplatkové povinnosti měst a nemocnice vzhledem k možným posunutím termínů stavby posunula ke konci roku 2024,“ doplnil náměstek.
Modernizace Krajské nemocnice v Liberci je z pohledu zajištění zdravotní péče klíčovým projektem. „Pavilon urgentní medicíny bude sloužit špičkovým lékařským oborům a především pak pacientům z celého Libereckého kraje, aby nemuseli za specializovanou lékařskou péčí jezdit do Prahy, Hradce Králové nebo Ústí nad Labem. Aby naše nemocnice byla na úrovni fakultního a výzkumného zařízení, musí mít moderní pracoviště, které bude vyhovovat potřebám rozvíjející se medicíny 21. století,“ prohlásil hejtman Martin Půta.
Krajská nemocnice Liberec obhospodařuje celkem 38 nemovitostí, přičemž jejich průměrné stáří činí bez půl roku rovných sto let. Od roku 1978 nemocnice nepostavila žádnou novou budovu a například budova chirurgie je víc než 80 let stará.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Jak navrátit důvěru lidem ve stát?
Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...
Další články z rubriky
9:04 Lavička (Svobodní): Tak jsme to dokázali! Liberálnědemokratická utopie
Příběh z nové "lepší" liberálnědemokratické společnosti. Život v čistém světě bez spalovacích motorů…
- 8:04 Exner (STAN): Není to nic proti svobodě slova... pokud ovšem
- 7:04 Okamura (SPD): Prezident Petr Pavel očividně nezná ekonomická fakta
- 6:04 Ministr Hladík: Jak je na tom vaše obec v třídění odpadů? Podívejte se
- 4:29 Štěpánek (Trikolora): Za katr nepatří Okamura, ale političtí lokajové
- 22:31 Koten (SPD): Ukrajinští občané již nechtějí válčit a vojáci hromadně dezertují