Navzdory tomu ovšem vláda aktuálně realizuje politiku, která vede spíše k destrukci venkova. Dělá totiž všechno pro to, aby se spolkový a společenský život na vesnicích utlumil. Mezi zbraně s největším kalibrem se řadí elektronická evidence tržeb a protikuřácký zákon.
To, že řada hospod v těch nejmenších obcí do věku elektronické evidence tržeb nevstoupí, se vědělo dopředu. Zvýšení nákladů, pocit toho, že jsou buzerováni. To vedlo k tomu, že stovky hospod zanikly. Na ty, kteří zkouší navzdory EET hospodu s omezeným okruhem zákazníků udržet, pak čeká další rána – s koncem jara skončí i možnost svobodné volby, zda si může host zapálit či nikoliv. Prostě to nepůjde. I kdyby to nakrásně nikomu kolem nevadilo. Kolik venkovských hospod skončí? Kolik hospodských už nevydrží, že si na ně stát našel další hůl?
Takže mnoho vesnic už o hospodu buď přišlo, nebo o ni přijdou. No nic, mohou se setkávat na různých akcích, které se navzdory státu pořád konají. Pokud hasiči uspořádají akci, která je součástí kulturního kalendáře obce po desetiletí, nesmějí už bez koncese a živnostenského listu prodávat ani pivo. Leckde to ignorují, spoléhají na tradice, zdravý rozum a heslo, že kde není žalobce, tam není ani soudce. Jenže teď nejen hasičům, zkomplikuje život další opatření – součástí protikuřáckého zákona je i nařízení, že na akcích, kde se objevují děti, se nesmí alkohol prodávat vůbec…
Model obce, kde nebude hospoda a nikdo nebude mít chuť dělat akce pro veřejnost, je tak docela reálný. Toto lze asi jen těžko vnímat jako „podporu a rozvoj venkova“. A opravené silnice či nabílená kaplička to nevytrhnou…
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV