Urbanová (STAN): Evropa může přistoupit k tvrdší hře vůči USA

23.01.2025 7:06 | Monitoring

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k očekávané celní politice Donalda Trumpa.

Urbanová (STAN): Evropa může přistoupit k tvrdší hře vůči USA
Foto: Starostove-nezavisli.cz
Popisek: Barbora Urbanová

Pokud jako čeští politici reprezentujeme české zájmy, nemůžeme jásat nad tím, že nový americký prezident opět vytahuje svou oblíbenou kartu, kterou chce zamíchat podobou celosvětového ekonomického ekosystému: cla. Zejména pokud vnímáme, že jsme pouhým nástrojem pro jeho soustředění na opravdového nepřítele, tedy Čínu. Naštěstí Evropa může přistoupit k tvrdší hře. Přeci jen, USA spoléhá na dovoz 32 unijních produktů, které by jen těžko dokázaly nahradit odjinud (farmaceutický průmysl, chemický průmysl). Naopak EU životně potřebuje 8 produktů z USA (mj. berylium). Jak chtějí politici v kšiltovkách MAKE AMERICA GREAT AGAIN obhajovat před lidmi, které mají zastupovat (ať už v českém, nebo v evropském parlamentu) snížení růstu světového hospodářství, to by mě fakt zajímalo. Víte, co to znamená, že jo? Že by nebylo líp? Stejně jako jak by ti samí obhajovali nutný růst výdajů na obranu. Já jsem pro, naše vláda závazky konečně začala plnit, taky jsme se už nenechávali vydírat komunisty, jako vláda Andreje Babiše, ale bylo to s naší opozicí sakra těžký.

Zajímalo by mě, do čeho konkrétně by ti nadšenci v tričkách Trumpa ty investice poslali. A to ani nemluvím o té pětiprocentní variantě, která je pro Trumpa snad jen výchozí číslo pro vyjednávání (a podle propočtů by to znamenalo v dnešních cenách zhruba 250 miliard Kč ročně), ale i ty pravděpodobnější 3 % budou sakra náročné. Je to záležitost, ve které se musíme spojit a táhnout za jeden provaz. Ale i v rámci té Evropy. Protože taktika Trumpa doslova spočívá v tom, že Evropu nebere jako jeden celek - tím líp pro něj, že, protože to znamená, že vždy jedná s menším partnerem. Žít ve světě těch, kteří Donalda Trumpa tak okatě obdivují znamená, že si nás nějaká velmoc dá k obědu, tak prostě realistická teorie mezinárodních vztahů v praxi vypadá. Pojďme tu sebevědomou politiku konečně začít dělat. A i přes to, že s Trumpem můžete v některých věcech souhlasit, pojďte reprezentovat zájmy těch, kteří vás volí. Tak, jak to zvládl udělat kolega pana Turka ve frakci Patrioti pro Evropu z Dánska, europoslanec Anders Vistisen (stále mě zajímá, zda s ním už mluvil). Ten totiž Donaldu Trumpovi vzkázal: “Vážený pane prezidente Trumpe, poslouchejte pozorně. Grónsko je součástí Dánska a není na prodej. Řeknu to ještě jinak. Prosím, běžte do háje!” A to tu pozvánku nepozvánku zřejmě dostal taky, mrk mrk. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 35 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

mladá paní Urbanová přilétla z Marsu ??, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseasspan , 23.01.2025 7:37:34
USA s Ukrajinou Evropě stoply plyn a ropu a my budeme hrát nějakou tvrdou hru ? Závislost Evropy na USA se prohloubila a Trump může diktovat podmínky. Firmy se z celé Evropy stěhují za lepšími podmínkami do USA nebo Číny a my chceme nějakou tvrdší hru ? Hloupost evropských politiků se nazývá Green Deal, kterým se EU deklasuje na závislého narkomana potřebující svou dávku z USA.

|  14 |  0

Další články z rubriky

Michálek (Piráti): Česká republika je slabá v byrokracii, v korupci a v právním státě

17:04 Michálek (Piráti): Česká republika je slabá v byrokracii, v korupci a v právním státě

Projev na 127. schůzi Poslanecké sněmovny ČR 23. ledna 2025 ke stavu České republiky.