Zdechovský (KDU-ČSL): Poslanci EP vyzývají prezidenta Tajaniho k zákazu neplacených stáží

07.05.2018 7:32 | Zprávy

Poslanci sdružení v tzv. Meziskupině pro otázky mladých tento týden protestovali na chodbách Evropského parlamentu a v rámci protestu vyzvali prezidenta Tajaniho, aby splnil svůj slib o zlepšení pracovních podmínek stážistů v Evropském parlamentu. Velké procento stážistů zůstává dodnes neplacených a existuje podezření, že někteří poslanci a politické skupiny těží z jejich postavení a využívají paralelní systém stáží k zajištění levné pracovní síly.

Zdechovský (KDU-ČSL): Poslanci EP vyzývají prezidenta Tajaniho k zákazu neplacených stáží
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Meziskupina pro otázky mladých loni zorganizovala výzkum mezi stážisty v Evropském parlamentu, ze kterého vyplynulo, že významný počet stáží nabízených v této instituci se stále potýká s nízkou kvalitou, čímž roste riziko zneužití mladých pracovníků. Předseda Meziskupiny a poslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský k tomu dodal: „Mladí lidé se na pracovním trhu stále více a více zamotávají do nekonečné spirály stáží a dalších nestandartních formátů pracovního poměru. Měli bychom pokračovat v práci na vylepšení této situace pro všechny mladé lidi a určitě bychom si nejprve měli zamést před vlastním prahem. Proto iniciujeme kampaň za zlepšení kvality stáží nabízených Evropským parlamentem.“

Více než 140 poslanců Evropského parlamentu podepsalo Manifesto za fair stáže, které apeluje na evropské instituce, aby mladým lidem zajistily kvalitní pracovní zkušenost v rámci jejich stáže. To volá například po odměňování stáží ve výši, která by pokryla stážistům alespoň základní životní potřeby v Bruselu, což by podle Zdechovského zajistilo rovný přístup všech mladých lidí k těmto pracovním nabídkám. Manifesto spolu se specifickými požadavky na zlepšení aktuální situace bylo zasláno prezidentu Tajanimu minulý rok v červnu. Ve své odpovědi prezident v říjnu 2017 přislíbil, že se bude tématu věnovat a závěry probere s předsednictvím Evropského parlamentu. „Bohužel, původní příslib prezidenta Tajaniho zatím nebyl naplněn a předsednictvo doposud nebylo o možném dalším postupu informováno. Rádi bychom se dobrali konkrétních výsledků před koncem mandátu v květnu 2019, a proto jsme chtěli akcí vyburcovat prezidenta Parlamentu ke konkrétním krokům,“ doplňuje Zdechovský.

Evropský parlament není bohužel jedinou institucí, která se s podobným problémem potýká. Také v Evropské komisi jsou nabízeny tzv. atypické stáže, které těží z nelehké pozice mladých lidí hledajících první uplatnění na pracovním trhu, a nabízí stáže bez odměny. „Evropská komise se ohání logikou, že stáž je v zájmu uchazeče, ne instituce, která ji nabízí. Z našeho pohledu jde o naprosto nepřijatelný argument. Práce mladých lidí musí být odměňována, jinak ustavujeme velmi špatný precedent, který pouze zvýší nezaměstnanost mladých lidí a celkově zhorší ekonomickou situaci mladých v Evropě. Evropské instituce musí jít příkladem dalším zaměstnavatelům a nabízet kvalitní trénink pro mladé absolventy, který bude vhodně ohodnocen,“ uzavírá Zdechovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Josef Bazala byl položen dotaz

Bečva

Dobrý den, rozumíte rozhodnutí soudu? Mně rozsudek hlava nebere. Přeci není normální, že soud řekne, ano stal se trestný čin, ale viníka nepotrestá. Jestli to je možné, není třeba změnit zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kettner (SPD): Vlastně zavádíme na vysokých školách inkluzi se všemi negativy i pozitivy

12:12 Kettner (SPD): Vlastně zavádíme na vysokých školách inkluzi se všemi negativy i pozitivy

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 20. listopadu 2024 k zákonu o vysokých školách