Kniha je debutem Stevena Benneta, britského publicisty žijícího v Rakousku, který na ní spolupracoval s europoslancem Tomášem Zdechovským, bývalým norským poslancem Janem Simonsenem a mnoha dalšími uznávanými norskými experty. Přináší i historicky první výpověď dcery Kari Killénové, norské psycholožky, která studií na pouze 17 dětech z problematických rodin Norsku vnukla myšlenku, že dobrá péče má být důležitější než láska rodičů a biologické vazby.
„Se Stevenem Bennetem jsem začal spolupracovat už v roce 2016 po té, co Barnevernet odebral pět dětí norsko-rumunské rodině Bodnariu. Příběh, o kterém informovala i BBC, tehdy vehnal do ulic statisíce lidí po celém světě a děti byly rodičům postupně vráceny. Rodina pak přesto raději utekla do Rumunska. Když jsem pak Stevenovi začal vyprávět o Evě Michalákové, norsko-slovenské holčičce Maxine a dalších případech až stovek rodin, rozhodli jsme se společně vydat knihu, kde by se shrnula naše zjištění,“ vysvětluje Zdechovský okolnosti vzniku knihy, jejíž je spoluautorem.
„Dávali jsme si hodně záležet na tom, aby každá informace v knize byla podložená důvěryhodnými zdroji, protože chceme vyvolat seriózní diskuzi o tom, že v Norsku existuje systémový problém s neopodstatněným odebíráním dětí z funkčních rodin a jejich následnou cílenou separací od rodičů tak, aby si ideálně samy přály zůstat u pěstounů a měly tak „klid“. Toto je nutné změnit a čím dřív si to norská vláda uvědomí, tím dřív se o zemi bude moci znovu mluvit jako o skutečném lídru v oblasti ochrany dětí, protože skvělý systém budou mít i ve skutečnosti, nikoliv jen na papíře,“ uzavírá Zdechovský.
Knihu je možné koupit jako e-book nebo klasicky tištěnou přes známý nákupní portál Amazon. Zatím pouze v angličtině, další jazykové verze včetně české se ještě připravují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV