Zdechovský (KDU-ČSL): Vyzývám Komisi, aby zachránila skomírající hutnictví v EU

24.11.2023 10:21 | Tisková zpráva

Ani po měsíci od odstavení se stále nerozběhla vysoká pec v huti Liberty Ostrava. Původně plánovaná odstávka na 14 dní se protahuje a mezi zaměstnanci se šíří panika. Kvůli kritické situaci ostravský podnikl opustilo už téměř šest desítek lidí. Vysoká pec jede zatím v režimu tzv. teplého útlumu, dokud vedení společnosti nerozhodne o dalším postupu.

Zdechovský (KDU-ČSL): Vyzývám Komisi, aby zachránila skomírající hutnictví v EU
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Situace v hutnictví zůstává nadále kritická. Podle předsedy odborové organizace ocelárny Liberty Ostrava Romana Bečici se stav hned tak rychle nezlepší. „Trh drtí vysoká inflace, vysoké úrokové sazby, pokles stavebnictví, pokles státních zakázek, ceny energií, poplatky za emisní povolenky, ale hlavně dovozy levné oceli ze zemí mimo EU a třetích zemí,“ vyjmenovává Bečica s tím, že se uvidí až v březnu, jestli se zvýší poptávka.

Právě kvůli nízké poptávce odstavilo vedení dočasně vysokou pec z provozu. Z pověření majitele Sandžíva Gupty dorazil do České republiky vysoce postavený manažer Viktor Theuns, jenž byl dříve výkonným ředitelem pro průmyslové plánování v rámci společnosti GFG. „Zatím vedení situaci stále analyzuje, které výrobky nám přinesou zisk. Některé tratě jedou ze zásob a hledají se nové možnosti, jak se bude pokračovat,“ prozrazuje Bečica, který ale druhým dechem dodává, že další postup vedení zatím nepředstavilo.

Co může udělat Evropská komise?

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) navštívil huť před dvěma týdny, kdy se sešel také s odbory. „Do Liberty Ostrava jezdím už devět let a situaci pozorně sleduji. Po převzetí indickým majitelem to začalo jít z kopce. Samozřejmě tomu nepomohl covid ani energetická krize,“ uvádí Zdechovský, který se proto ve středu obrátil na Evropskou komisi s dotazem, jak hodlá evropskému hutnickému průmyslu pomoci, aby se EU nestala zcela závislou na dovozu z Číny.

Komise má zpravidla několik týdnů na odpověď. Zdechovský ale nabízí jednoduché řešení. „Evropská komise by pomohla evropskému hutnictví, kdyby omezila dovoz z Číny do EU, potažmo Česka, tím se tady vytvoří poptávka po výrobcích a ocelářské firmy mohou začít naplno vyrábět,“ dodává s tím, že je to jen jeden dílek, který by však mohl nakopnout celé odvětví v EU.

Podle Bečici by ostravské Liberty pomohlo zlepšení platební bilance vůči dodavatelům a zprovoznění vysoké pece a celé prvovýroby. „Žádáme také o transpozici směrnice EU ohledně emisních povolenek, tedy ponechání současných termínů vydávání,“ doplňuje šéf odborů ocelárny Liberty Ostrava, podle kterého může také pomoci vláda úpravami jednotlivých sazeb v konsolidačním balíčku.

V nejbližších dnech by se měly odbory sejít také se zástupci vlády.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

23:08 Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích