Státy, které s Polskem sousedí a jsou členy EU, polským ženám umožní zákrok absolvovat na jejich území. Dánsko a Švédsko dokonce plánují Polkám interrupci hradit. Česko naopak ústy ministra zdravotnictví ČR polským ženám přístup k umělému přerušení těhotenství na našem území uzavřelo. Ministerstvo opustilo svůj dosavadní výklad zákona o umělém přerušení těhotenství z roku 1986, že členství v EU a evropské předpisy občankám EU zaručují stejné právo na umělé přerušení těhotenství, jako mají Češky.
Nyní ministerstvo uvádí, že je nutný trvalý pobyt, a ministr Blatný dokonce doplnil, že podle trestního zákoníku by provedení potratu cizince, která nemá trvalý pobyt v ČR, mohlo být trestným činem. Právníci však s novým výkladem ministerstva zdravotnictví nesouhlasí a odkaz na trestní zákoník rozporují.
Zelení se připojují k požadavkům na solidaritu s polskými ženami a nesouhlasí s novým výkladem ministra zdravotnictví ČR. Nicméně problém je potřeba vyřešit jednou provždy a to nejen pro polské ženy.
Zelení se proto jednoznačně připojují k iniciativě našeho senátora Václava Lásky a k jeho návrhu novely zákona č. 66/1986 Sb., o umělém přerušení těhotenství, která by vyškrtla právě větu § 10: „Umělé přerušení těhotenství podle § 4 se neprovede cizinkám, které se v České socialistické republice zdržují pouze přechodně.“
„Nesouhlasíme se změnou postoje ministerstva zdravotnictví. Penalizovat se mají zákroky na základě porušení lékařských standardů, ne na základě státní příslušnosti pacientky. Náš ministr zdravotnictví asi opravdu nezná pojem solidarita,“ říká 1. místopředsedkyně Zelených Anna Gümplová a dodává: „Je nutné vyřešit problém u kořene, novelizovat zákon, aby se ženy – občanky EU mohly spolehnout na právo a ne na vstřícnost momentálních ministrů.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV