Poslanci v prvním čtení rozhodovali, zda svým vězněným kolegům odeberou plat a náhrady. Zařazení tohoto bodu do programu navrhnul dnes ráno ve sněmovně předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda a normu při své žádosti nazval „Lex Pekárek“.
Poslancům totiž vadí, že členové dolní komory, kteří jsou ve vězení či pravomocně odsouzení – například Roman Pekárek a vazebně stíhaný David Rath - na jednání nechodí, ovšem dál berou poslanecký plat. Oba dva se přitom nevzdali mandátu a politici nemají zatím žádnou páku na to, jak je donutit ho složit.
„Samozřejmě se nechceme zabývat vazebně stíhanými, protože tam je ten člověk nevinný. Ale v případech, kde došlo k odsouzení, osoba sedí ve vězení, abych to řekl tak natvrdo, nemá nárok na to, aby pobírala plat v jakémkoli tělese, natož v Poslanecké sněmovně nebo v Senátu,“ řekl pro média Benda.
Opoziční ČSSD ale předlohu kritizuje. Prý jde o polovičaté řešení. Podle šéfa stranických poslanců Jeronýma Tejce by měla jít norma ještě dál a sebrat zákonodárcům nejen plat, ale především mandát.
„Podle mého názoru nemá smysl řešit plat, ale spíše mandát jako celek. A v případě úmyslného trestného činu a nepodmíněného odsouzení bychom měli zvolit variantu, která je v mnoha státech – tedy zánik mandátu jako takového,“ vysvětlil Tejc.
Pekárek by si ve vězení "vydělal" až 670 tisíc
Sociální demokraté ale prý projednávaní novely blokovat nebudou. Veto poslanců ČSSD pro tuto normu oznámila ovšem dnes ráno předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Předkladatelé totiž chtěli, aby sněmovna předlohu schválila zrychleně už v prvním čtení. Poslanci ČSSD tento požadavek ovšem vetovali.
Socialisté totiž tvrdí, že ODS si normou řeší problém právě s Pekárkem. Připomínají, že i jeho hlasem byla schválena například důchodová reforma a církevní restituce. Už dříve zapochybovali o tom, zda by se předloha mohla vztahovat už pro toto volební období. Autoři ale tvrdí, že to možné je.
Pokud by norma neprošla, vydělal by si Pekárek ve vězení zhruba 670 tisíc korun ročně. Nových pravidel se zatím nemusí obávat David Rath, který na rozhodnutí soudu čeká ve vazbě. Na účet mu od sněmovny od jeho květnového zatčení už přišlo přes 400 tisíc korun a peníze mu budou chodit dál.
Poslanec směřující do vězení má přijít i o mandát
Zároveň s normou sněmovna souhlasila i s tím, aby v případě svého odsouzení poslanec přišel zároveň i o mandát. Navrhla to předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), s čímž také poslanci v úvodním kole souhlasili. Pokud by byla tato ústavní novela schválena, mohla by ale zřejmě platit až od příštího volebního období.
Jak ale ve sněmovně dnes zmínil předseda KSČM Vojtěch Filip, ještě na začátku 90. let by vězněný poslanec o mandát přišel. "Je to ostuda sněmovny, že jsme nikdy neprojednali předlohu o ztrátě mandátu," podotkl Filip.
Reagoval tím na slovní vsuvku ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který žádal, aby v případě, kdy bude "Lex Pekárek" platit, se zároveň snížil o příslušnou částku i rozpočet dolní komory a peníze se pak předaly vězeňské službě.
„Hovoříme tady ale o oddělení výkonu mandátu a platu. To je tristní," dodal k tomu Filip.
Pekárek jde do vězení v pondělí
Odsouzený poslanec Roman Pekárek dnes pro ČTK potvrdil, že nastoupí do vězení v pondělí. Zamíří nejdříve do vazební věznice v Hradci Králové. Kam se odtud přesune, neví.
Pekárkovi, který nahradil ve sněmovně jednoho z rebelujících poslanců ODS a nyní je nezařazeným poslancem, vyměřil Vrchní soud v Praze pětileté vězení za korupci. Poslanec s trestem nesouhlasí a mandát v dolní komoře si chce ponechat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb