Analytik vytáhl podivná majetková přiznání politiků. Třeba Kalouskovo

18.07.2013 10:21 | Zprávy

Majetková přiznání politiků jsou virtuální realitou, protože jsou zcela neprůkazná. Některá se ani nedají přečíst. ParlamentnímListům.cz to řekl datový analytik sdružení KohoVolit.eu Kamil Gregor. Proto zastavili projekt o zveřejňování dluhů vysokých politických funkcionářů. V tom posledním, který převzala média, figuroval na prvním místě Karel Schwarzenberg a hned za ním byl Michal Babák.

Analytik vytáhl podivná majetková přiznání politiků. Třeba Kalouskovo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

O majetkových přiznáních vysokých politických funkcionářů hovoří datový analytik Kamil Gregor velmi zklamaně. „Jejich dluhy jsme zkusmo porovnávali jen jednou, ale velice rychle jsme zjistili, že s majetkovými přiznáními se nedá pracovat, protože jsou velice nekvalitní. Jde o jakousi virtuální finanční realitu,“ sdělil nyní ParlamentnímListům.cz. A dále se rozhovořil o tom, proč tomu tak je.

Zmatek v majetcích

Analytik Gregor pro ParlamentníListy.cz vyjmenoval i několik problémů ohledně analýzy majetkových přiznání politiků. „Neexistuje žádná metodika, která by poslancům a senátorům ukázala, jak to mají vyplňovat. Sám bych nevěděl, jak na to. Různí politici dokonce vykazují stejný druh závazku výrazně různým způsobem. Také je někteří vyplňují ručně, takže jsou v mnoha případech nečitelná. Úplně největší problém je, že nejsou prakticky kontrolovaná. Kontrolují je sami poslanci a senátoři ve výborech, takže se nedá říci, jestli jsou pravdivá nebo ne,“ doplnil.

Z toho jmenoval některé podivné případy a jiné naopak zhodnotil kladně. „Už se několikrát prokázalo, že někteří politici některé věci nepřiznali. Například exministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, z čehož se stala velká kauza, nebo bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček, jenž neuvedl čtyři sta milionů korun za prodej svého podílu v dopravní firmě Viamont. Na druhou stranu do přiznání některé světlé výjimky uvádějí i dary,“ podotkl. Ostatně oba jmenovaní jsou členy ODS.

Schwarzenberg a Kalousek

Jako zářný příklad uvedl i nedávného ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. „Právě on, nebo spíše osoba, která mu to vyplňovala, se vše snažili dělat poměrně dobře. Patří k poslancům, kteří v tomto směru dbají o velkou transparentnost. Někteří tam napíší hypotéku a nějakou částku zaokrouhlenou na stovky tisíc a je očividné, že nejde o skutečně dlužnou částku. Jiní se snaží vypisovat detaily a u Schwarzenberga to bylo detailně rozepsáno na jednotlivé položky,“ pochválil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…