Hnutí ANO se ještě nevyjádřilo, zda se bude podílet na vládě, ale jeho lídr Andrej Babiš se už pochlubil týmem ekonomických expertů. Tato Rada ekonomických poradců ve složení Aleš Michl, Petr Zahradník, Michal Zděnek, Jan Čapek, a Robert Pelikán bude připomínkovat zákony včetně státního rozpočtu a připravovat materiály pro možná budoucí koaliční jednání.
Cílem je snížit schodek státního rozpočtu, ale nikoli tak, že by se zvýšily daně. Právě otázka daní může být hlavní třecí plochou mezi předpokládanými koaličními partnery ČSSD a ANO. Vždyť sociální demokraté v kampani slibovali, že chtějí zvýšit daně z příjmu firmám, zejména velkým energetickým, vodárenským a telekomunikačním podnikům, což by posílilo příjmovou stránku rozpočtu.
Ekonomičtí experti se zaměří na výdajovou stránku rozpočtu
To pokládá Andrej Babiš za úplně vyloučené, neboť bychom podle něj přišli i o poslední investory. Proto se Rada ekonomických poradců chce zaměřit naopak na výdajovou stránku rozpočtu. „Výdaje se proto musí snížit v té části, která souvisí s fungováním státního aparátu. Nákupy vybavení pro státní orgány by mělo být zajišťováno centrálně, čímž by se zamezilo plýtvání,“ přiblížil záměry REP jeden z jejích členů Aleš Michl.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš za hospodářskou politiku státu posledních let už několikrát kritizoval bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. Ten ve vysílání ČT24 uvedl, že klíčovým cílem bylo dostat veřejné rozpočty pod kontrolu, aby byla zajištěna stabilita a suverenita České republiky na finančních trzích. „Ta krize se jmenuje dluhová krize států a vznikla z dluhů států. Řešit dluhovou krizi států tím, že se bude expandovat státní dluh, znamená, že budeme přilévat benzín do ohně,“ varoval Miroslav Kalousek před dalším zadlužováním země.
Snížení DPH nepomůže spotřebiteli, ale cash-flow Agrofertu
Ohradil se také proti Babišovým slovům o přehnané restrikci. „Pokud utrácíme ročně o sto miliard více, než jaké jsou naše příjmy, tak mluvit o přehnané restrikci mi přijde mimo mísu. Kdybychom trvali na vyrovnaném rozpočtu příští rok, tak to by asi bylo velmi tvrdé. Nic takového jsme nedělali. Snižovali jsme deficity zhruba rychlostí jedno procento HDP ročně a měli jsme je snižovat ještě rychleji. Ale to je otázkou politického kompromisu,“ upozornil první místopředseda TOP 09.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník