Ale Babišovi se nelíbí ani některé výroky premiéra Bohuslava Sobotky a nebere si žádné servítky. „Já mu dám lopatou, pokud nepřestane,“ řekl na adresu svého vládního šéfa, premiéra Sobotky, člen jeho kabinetu Andrej Babiš kvůli kritice kandidáta hnutí ANO do eurovoleb Pavla Teličky. Silný výrok ministra k premiérovi, který nemá v novodobé historii České republiky obdoby, šokoval politiky opozičních parlamentních i neparlamentních stran. „To je síla,“ sdělil ParlamentnímListům.cz šéf Strany zelených a její lídr do evropských voleb Ondřej Liška. Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je věcí premiéra, jestli si to od člena svého vládního týmu nechá líbit. „Kdyby měl pocit, že si to nechce nechat líbit, já mu rád podám krumpáč,“ vzkázal prostřednictvím ParlamentníchListů.cz Babišův předchůdce na Ministerstvu financí šéfovi sociální demokracie.
Jak to nakonec vlastně bylo s výrokem o „lopatě“? Čtěte ZDE
Benda: Šéf hnutí ANO předvádí vesnickou zábavu
Pohrůžku, že Andrej Babiš dá lopatou premiérovi, pokud se nepřestane navážet do jeho lídra pro evropské volby Teličky, ohromil i sněmovního matadora z ODS Marka Bendu. „To už je opravdu přes míru. Slovník pana Babiše je v tomto směru slovníkem 4. cenové skupiny, které se snaží přiblížit,“ konstatoval. Připouští, že rozpory mezi šéfy stran bývaly v politice vždycky, ale otázka prý je, jestli někdo umí zformulovat výtky důstojně, nebo předvádí vesnickou zábavu. Šéf hnutí ANO se podle něj nemůže vymlouvat na to, že nemluví jako politik, protože je v politice krátce. „Myslím, že to nemá nic společného s tím, jestli je někdo politik nebo ne, ale s tím, jestli se chová slušně nebo neslušně,“ shrnul poslanec ODS.
Bělobrádek: Má-li něco fungovat politicky, musí to fungovat i lidsky
Vicepremiér a lidovecký předseda Pavel Bělobrádek nechce pohrůžku o lopatě komentovat. „Nemám příliš čas se takovými margináliemi zabývat, důležitější jsou věcná řešení problémů, které máme, než verbální pošťuchování mezi jednotlivými politiky. Ale má-li něco fungovat politicky, musí to fungovat i lidsky,“ je přesvědčen šéf lidovců, že i když v politice patří se i osobně vůči někomu vymezovat, není to vždy úplně účelné a věcné.
Babiš: Umím blbě česky, ale podstatné je, že mluvím pravdu
Babiš sám připouští, že „umí blbě česky“. „Ale podstatné je, že mluvím pravdu,“ poznamenal v minulých dnech na předvolebním setkání s občany v Olomouci. „Jestli mluví československy nebo česky, je mi ukradené, ať si mluví, jak chce,“ komentuje to Marek Benda. To je prý to poslední, proč by se mu posmíval, to se podle něj ani dělat nemá. „Ale jestli mluví pravdu, se rychle ukáže u bratislavského soudu, kde nějaké rozhodnutí padne. A pak se nejen prokáže, jestli před více než dvaceti lety něco konal, ale hlavně se prokáže, jestli nám poslední rok o tom soustavně neříká pravdu,“ poukazuje na soudní jednání v Bratislavě, kde by měl v červnu padnout konečně rozsudek, jestli Andrej Babiš za minulého režimu spolupracoval s StB, nebo ne. On sám to vehementně popírá.
Filip: Babiš nepochopil, že stát se neřídí jako firma
Předseda KSČM Vojtěch Filip připustil, že několik takových lidí, kteří podceňovali Parlament, už zažil. „Pak si na druhé straně stěžovali, že zákony jsou špatné a že nebyly řádně projednané, takže se musí opravovat. Svědčí o tom, že pan Babiš pořád nepochopil, že stát se neřídí jako firma, že nemůže snížit náklady o třicet procent tím, když propustí lidi. Občany ze státu nikam nepropustíte, leda že by je chtěl vystěhovat někam na Sibiř nebo do Patagonie,“ kritizuje komunistický poslanec. To podle něj svědčí o tom, že manažerské metody do parlamentní demokracie nepatří.
„Všichni občané jsou si ve svých právech rovni, nikdo nemůže myslet, že ti ostatní jsou povinni ho poslouchat. Občané musí respektovat zákony, ale nikoli rozhodnutí jednotlivců. Myslím, že už dávno nejsme v absolutní monarchii,“ sdělil ParlamentnímListům.cz. Je přesvědčen, že každé takové podceňování občanů se vymstí. „Může se nejdřív vymstít občanům, ale nakonec se vymstí tomu, kdo takovou neúctu vůči občanům má,“ pohrozil. Komunisté tvrdí, že Babišovy někdy až vulgární výroky jsou jen pokračováním trendu, který tu začal v roce 2006, v období vlády Mirka Topolánka. „Vrátily se nám metody, které do parlamentní debaty nepatří,“ soudí šéf KSČM Vojtěch Filip.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová