Církvím místo peněz státní dluhopisy. Kalouskův plán štěpí ČSSD

17.01.2013 22:05 | Zprávy

Sociální demokraté nejsou zcela jednotní v názoru na možnost, se kterou přišel ministr financí Miroslav Kalousek – stát by se s církevními restitucemi mohl vypořádat formou dluhopisů. Podle místopředsedy Lubomíra Zaorálka je to jen odsouvání odpovědnosti na další vlády, stínový ministr financí Jan Mládek však nápad vítá, i když by chtěl znát další podrobnosti.

Církvím místo peněz státní dluhopisy. Kalouskův plán štěpí ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka ve sněmovně

Podle návrhu Miroslava Kalouska by tak církve dostaly 59 miliard, které se mají rozdělit v průběhu 30 let, formou státních dluhopisů a ne „cash“. Zatím ho podpořil i zbytek koalice.

„Já si to dovedu představit. Není tam nic, co by mě rušilo. Bude-li to na základě dohody s příslušnou církví nebo náboženskou společností, je možné, že pro některou z nich to bude výhodnější než řešit problém, jak si udat úložky u některých finančních ústavů, popřípadě do jakých instrumentů peníze vložit," řekl například premiér Petr Nečas.

Největší opoziční strana ČSSD na to však nemá jasný názor. Její místopředseda Lubomír Zaorálek návrh ostře kritizuje. "Pan Kalousek vydá pětileté nebo desetileté dluhopisy a ty se budou splácet, až on bude v důchodu. Takže on dnes pomůže svému rozpočtu a na ty budoucí přenechá tíži toho, co tato vláda rozhodla," uvedl na středeční tiskové konferenci v Lidovém domě.

„Tady se vytvoří desítky miliard škod a budou z toho spory třeba u Evropského soudu pro lidská práva a Česká republika to bude léta platit. Ale ti pánové, kteří to dneska podepsali, kde jim bude zítra konec?“ stěžoval si Zaorálek i při čtvrtečním jednání Poslanecké sněmovny.

Sociální demokraté se neshodnou

Stínový ministr financí Jan Mládek ovšem tak kritický není. Podle něj samotný nápad se státními dluhopisy není špatný. „Pokud bude chtít stát vyplatit církvím peníze, bude muset nejprve vydat státní dluhopisy, tyto peníze získat a poté je poslat církvím. To samozřejmě něco stojí, je nutné vynaložit transakční náklady. Pokud by církve přijaly namísto peněz státní obligace, které jsou velice likvidní, mohlo by to být výhodné pro obě strany. Stát by ušetřil něco na transakčních nákladech a církve by dostaly o trochu více,“ popisuje celý proces.

Jeho názor zastává i poslanec za ČSSD Stanislav Křeček. „Obecně se mi líbí více názor pana Mládka, protože když už se to má stát, vyřešilo by se to lépe – bylo by to méně bolestné,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavlína Nouzová

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…