Spolková republika Německo prý uvažuje o tom, že by přijala 140 tisíc běženců ze Sýrie. Když Chovanec jednal se svým německým protějškem, hovořili o tom, že by Česko mohlo přijmout pět nebo i 10 tisíc lidí. Část uprchlíků by měly přijmout i další evropské státy. „Česká republika je v tomto zatím velmi zdrženlivá. Je potřeba o tom vést velmi podrobnou diskuzi, a dokonce si myslím, že toto může být otázka pro referendum,“ podotknul Chovanec.
Drtivá většina politiků je před přijímáním uprchlíků a imigrantů velmi opatrná. Varuje před bezpečnostními riziky a kulturními a hodnotovými rozdíly, protože většina obyvatel Sýrie jsou muslimové. Na druhou stranu významná část politiků míní, že jsou nám kulturně blízcí syrští křesťané, kteří jsou masivně vyvražďováni a vyháněni Islámským státem. Syrským křesťanům by se případně mohlo pomoci, protože nejvíce trpí a jsou nejlépe integrovatelní do naší společnosti, na rozdíl od muslimů, kteří je pronásledují a zabíjí.
Někteří politici také upozornili na špatnou politiku USA a EU, které se snaží odstranit sekulárního prezidenta Sýrie Bašára Asada, jenž v Sýrii udržoval náboženský smír, náboženskou toleranci a bojuje proti extrémním muslimským povstalcům, kteří spolupracují s Islámským státem.
Imigrace přináší napětí a nenávist mezi přistěhovalci a starousedlíky
„Myslím, že je to odpovědnost politiků. Vedeme o tom debatu. Přijímat musíme, ale velmi opatrně vzhledem k bezpečnostním rizikům,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík