Okolo cesty místopředsedy Poslanecké sněmovny a zároveň předsedy KSČM Vojtěcha Filipa do Moskvy se již učinilo mnoho humbuku. O Filipově misi se totiž řada českých poslanců dozvěděla až z médií, což ve sněmovně ve středu vyvolalo velké pobouření. Poslanci proto ještě v ten den odhlasovali usnesení, ve kterém se od Filipovy cesty distancovali a přijali usnesení, že místopředseda dolní komoru českého parlamentu v Rusku nereprezentuje. Filip prý tuto skutečnost místopředsedovi Státní dumy pro jednání se státy EU Sergeji Železňakovi v Moskvě řekl. Ten s tím však neměl prý sebemenší problém. Česko má naopak problém s tím, že je Železňak kvůli anexi Krymu na sankční listině USA a EU.
Filip ale v pátek na tiskové konferenci vysvětlil, co v Moskvě vlastně dělal. Prý tam jel pomáhat českým firmám, které s Ruskem obchodují. Výrobci se podle něj obávali, že Rusko by si v reakci na uvalené sankce mohlo zajistit dodávky zboží z domácích zdrojů nebo od firem, které pracují ve státech, jež se k sankcím nepřipojily.
Největší obavy z dopadů sankcí mají prý ti výrobci, kteří dodávají do Ruska dopravní systémy a zařízení pro energetiku. „Bylo proto třeba jednat o tom, zda rozpočet Ruské federace bude dále obsahovat jednotlivé dotace regionům a městům tak, aby bylo zajištěno potřebné financování. Proto bylo vyvoláno jednání o možné návštěvě Státní dumy,“ vysvětlil Filip s tím, že ale rozhodně nelobboval za konkrétní firmy.
Nahradilo by nás Turecko nebo Brazílie
„České firmy totiž mají obavy, aby je nenahradily výrobci ze Švýcarska, které není v Evropské unii a žádné sankce vůči Rusku nepřijalo,“ zmínil k tomu Filip. Podle něj je vážným konkurentem českých firem i Turecko, Srbsko, Brazílie nebo Čína.
„Zatím žádná unijní země nevyslala širší delegaci, bylo proto potřeba návštěvu konat v co nejužším formátu," dodal Filip. Zda byla cesta úspěšná bude podle něj jasné ve chvíli, kdy budou potvrzeny dodávky na městskou hromadnou dopravu v Samaře a ve Volgogradu. Hodnotu zakázek tam odhadl na miliardy eur.
Filipovo vyjádření ale již v pátek vyvolalo pobouření u místopředsedy ODS Martina Kupky.
„Pokud se sněmovna od takové cesty distancuje, tak to musí být přece vážný signál. Slova o tom, že to místopředsedovi ruské dumy nevadilo, tomu nejde věřit," řekl v pátek v České televizi Kupka. Podle něj tady není hlavně v pořádku, že Vojtěch Filip "udělal kličku", když stáhl požadavek na zahraniční cestu z organizačního výboru a projednal ho pouze s předsedou sněmovny Janem Hamáčkem.
Kupka: Měl by se tím zabývat organizační výbor
„To se nikomu nemůže zdát jako normální krok a normální jednání,“ řekl. Organizační výbor sněmovny by měl proto podle Kupky nyní jednat o tom, jak podobným situacím do budoucna předejít.
Tomu se ale pousmál místopředseda poslaneckého klubu KSČM Alexander Černý.
„Já jsem pana Kupku v televizi poslouchal a musím říci, že jsem byl úplně zmaten. Nevím, o čem tam ten člověk povídal, to se nedá ani komentovat. Byla to jedna hloupost za druhou,“ reagoval na Kupkova slova pro ParlamentníListy.cz Černý.
„Já si nedokážu představit, co by se kolem toho mohlo ještě ve sněmovně dít,“ zmínil Černý na Kupkovu zmínku o jednání organizačního výboru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová