Za předznamenání hlavních témat předvolební kampaně lze považovat střet místopředsedy ODS Jiřího Pospíšila a předsedy KSČM Vojtěcha Filipa v nedělní Partii FTV Prima. Pospíšil označil KSČM za nástupkyni KSČ, komunisté podle něj po několik desetiletí škodili naši zemi a dodneška se z toho zotavujeme. Filip kontroval tím, že KSČM je demokratickou stranou, která má od roku 1990 vlastní historii. Naopak na adresu ODS řekl, že se stala symbolem korupce. Zda na voliče více zabere strašení komunisty, nebo poukazování na korupci, poznáme už poslední říjnovou sobotu.
Co vše bylo řečeno v nedělní Partii na Primě? Čtěte ZDE
„Pan Pospíšil má do jisté míry pravdu, i když to říká příliš agresívně a spousta lidí mu to nebude věřit. Ale samozřejmě jinak zcela jednoznačně vítězí rétorika proti korupčníkům a těm, kteří tady napáchali v posledních dvaceti letech nesmírné škody. To je vidět ve všech těch diskusích. Lidé už nejsou ani schopni vnímat třeba otázky zahraniční politiky českého státu, otázky bezpečnosti, ale především se mluví o minulosti posledních dvaceti let,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.
Pro většinu občanů už je komunistická minulost příliš vzdálená
V neprospěch ODS teď hovoří i to, že už se od dob předsednictví Václava Klause prezentovala jako řídící síla privatizace, restitucí a celé ekonomické i politické transformace. „A teď když se spousta lidí domnívá, že ta transformace nebyla zdaleka tak úspěšná, tak se té straně přikládá největší odpovědnost. TOP 09 a zejména pan Kalousek toto dobře pochopili, že je lepší být stranou konzervativní a tu kampaň hrát trochu víc při zdi a upozorňovat spíše na inklinaci Miloše Zemana ke komunistům než otvírat zběsilou tezi antikomunismu,“ podotýká Zdeněk Zbořil.
„Pro mě komunistická minulost stále přetrvává v té komunistické straně. Už ten název je také důležitý. Všechny komunistické strany se přejmenovaly, jenom ta česká nikoli. I když ta dnešní KSČM nenese za to, co se tady stalo za komunismu, přímou zodpovědnost, tak je tu určitá kontinuita, kterou nijak viditelně a zásadně nepřerušila a někteří její členové se často odvolávají na některé pozitivní věci z minulosti. Obávám se ale, že pro většinu obyvatelstva už to důležité není, je to minulost příliš vzdálená,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Rudolf Kučera.
Filip i Pospíšil mluví každý k úplně jinému světu
Podle něj je nedostatečné připomínat tuto dobu jen v některých dokumentárních cyklech či filmech, když se v televizích naopak reprízují různé komunistické seriály, což má také svůj vliv. „Má sice význam komunistickou minulost připomínat, velký vliv to nemá. Kdežto rétorika o devadesátých letech a až do dneška, privatizace, korupce, tunelování státu i neprůhlednost financování je pro lidi daleko bližší. Vnímají to jako něco, co stále pokračuje a dosahuje do přítomnosti. Obávám se, že tohle na ně bude víc působit, ale nedovedu odhadnout, do jaké míry,“ přiznává Rudolf Kučera.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník