Nemálo z těch, kteří reagovali, si myslí, že se ze strany Petra Nečase jedná o nesmyslný politický krok a vydírání.
Směle do toho, hrdinové!
Ministr zemědělství Petr Bendl premiéra hájí. „Je to koaliční kompromis klíčový pro stát a podobu státního rozpočtu, což je víc než zájem části jedné politické strany, která navíc nedokáže nabídnout jiné řešení,“ míní Bendl.
Šéf europoslanců ODS Jan Zahradil se na rebelující kolegy zlobí: „Vzkaz pro všechny, co chtějí zachraňovat ideově čistý profil ODS bojem proti jednomu procentu DPH: nevidíte si na špičku nosu. Jestli kvůli tomu jednomu procentu pokácíte vládu, tak vás ujišťuji, že se brzo nebudete muset starat o žádné DPH. Ani o sazbu přímých daní. Ani o rozpočet. Protože ten, kdo přijde po Nečasovi, ať to bude kdokoliv, upíše ČR do fiskální unie, bankovní unie, daňové unie a jakékoliv další unie, která se v Bruselu upeče. A daně a rozpočty se pak brzy budou určovat v Berlaymontu (sídlo Evropské komise), potažmo na německém ministerstvu financí (když už to Německo všechno platí). Tak jen směle do toho, hrdinové. Nezapomeňte si pak i rozpustit sněmovnu, protože už ji k ničemu nebudeme potřebovat.“
Nejde o jedno procento, ale dlouhodobé ustupování Kalouskovi
Podle senátora Karla Šebka ale dnes již nejde o jedno procento DPH, ale o dlouhodobé ústupky ODS kontroverzním nápadům ministra Kalouska. „Odpověď na druhou část otázky, zda to stojí za to, aby se riskoval pád vlády, je na panu premiérovi. Já si samozřejmě pád vlády nepřeji a podle mě je ještě dost možností kompromisu,“ dodal senátor.
„Můj postoj ke zvyšování daní není o shození vlády. Stačí přece přepracovat konsolidační balíček a předložit ho znovu. Zvyšování daní je v rozporu s programem ODS. Ostatně poslední zvýšení DPH nepřineslo očekávaný efekt, občané více šetří a výběr byl nižší. To jsou fakta. Také názory renomovaných ekonomů, například Miroslava Ševčíka i Václava Klause, potvrdily tuto skutečnost. Jestli chce premiér Nečas předložit balíček ve stejné podobě i napodruhé a spojit jej s důvěrou vládě, je to jeho rozhodnutí,“ řekl ParlamentnímListům.cz poslanec Jan Florián, který bude hlasovat proti zvyšování daní.
"Zvyšovat daně je zcela proti programu ODS. Otázka je opačná. Proč vláda trvá tak sveřepě na záměru držet vydání tak vysoko," reagoval senátor Jiří Pospíšil.
Měla by existovat „pravicová“ vláda, která zvyšuje daně?
Nepodporu daňovému balíčku avizoval i poslanec Tomáš Úlehla. „Rozhodně spojovat ´kosmetickou´ úpravu jednoho paragrafu jedné legislativní normy za to nestojí a v případě členů vlády za ODS by to bylo zbytečně riskantní gesto. Věřím, že konzervativní demokratická strana si prostřednictvím svého předsedy a premiéra zachová svou tvář,“ uvedl Úlehla na dotaz reakce.
„Otázka výše daní je rozhodně otázka, se kterou by mohla být spojena existence pravicové vlády. Ale spíše opačně. Kladl bych otázku, zda má cenu taková v uvozovkách pravicová vláda, která zvyšuje daně. Spojovat zvyšování daní s důvěrou vládě považuji za hrubou politickou chybu. Je to jen nástroj, jak si vynutit poslušnost a zlomit odpor,“ řekl europoslanec Ivo Strejček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík