Například ve Francii zvítězila nacionalistická Národní fronta Marine Le Pen s 26 procenty hlasů, kdy by mohla obsadit až 25 křesel v europarlamentu. Ve Spojeném království zvítězila Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage, která podle téměř konečných výsledků má zatím 24 křesel a druzí labouristé 20. Je to poprvé od roku 1910, kdy celonárodní volby v Británii vyhraje někdo jiný než tyto dvě tradiční formace. UKIP i NF požadují vystoupení z EU a výrazné omezení imigrace.
V Dánsku s 26,6 procenty hlasů vyhrála protiislamistická Dánská lidová strana, která bude mít ze 13 europoslanců vyčleněných pro tuto zemi čtyři křesla. Euroskeptici získali slušné výsledky i v dalších zemích EU.
Zastánci prohlubování evropské centralizace většinou říkají, že politici málo lidem vysvětlují přínosy EU a že za frustraci lidí může ekonomická krize. Kritičtější hlasy ale říkají, že EU žije ve skleníku a neřeší problémy lidí. A že by se věci měly rozhodovat co nejblíže k lidem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík