Není nutné se podělat. Doplatíme na to. Nic jsme nepochopili. Schwarzenberg, Okamura i Stropnický den po velkém třesku

26.05.2014 15:05 | Zprávy

ANKETA Ve volbách do Evropského parlamentu v některých zemích EU zvítězily nebo relativně uspěly euroskeptické a nacionalistické strany jako třeba Národní fronta ve Francii či UKIP ve Velké Británii. ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co tomu říkají a co znamená tento vzkaz pro existenci EU.

Není nutné se podělat. Doplatíme na to. Nic jsme nepochopili. Schwarzenberg, Okamura i Stropnický den po velkém třesku
Foto: Lukáš Petřík
Popisek: Vypískání vlajky EU

Například ve Francii zvítězila nacionalistická Národní fronta Marine Le Pen s 26 procenty hlasů, kdy by mohla obsadit až 25 křesel v europarlamentu. Ve Spojeném království zvítězila Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage, která podle téměř konečných výsledků má zatím 24 křesel a druzí labouristé 20. Je to poprvé od roku 1910, kdy celonárodní volby v Británii vyhraje někdo jiný než tyto dvě tradiční formace. UKIP i NF požadují vystoupení z EU a výrazné omezení imigrace.

V Dánsku s 26,6 procenty hlasů vyhrála protiislamistická Dánská lidová strana, která bude mít ze 13 europoslanců vyčleněných pro tuto zemi čtyři křesla. Euroskeptici získali slušné výsledky i v dalších zemích EU.

Zastánci prohlubování evropské centralizace většinou říkají, že politici málo lidem vysvětlují přínosy EU a že za frustraci lidí může ekonomická krize. Kritičtější hlasy ale říkají, že EU žije ve skleníku a neřeší problémy lidí. A že by se věci měly rozhodovat co nejblíže k lidem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…