„´Letos jim to už nedám! Je to jako vyhazovat peníze do kanálu. Stejně všechno válcuje Kalousek a ódéeska na to jenom kouká a nesmyslně se pere sama se sebou. Na tom se už podílet nehodlám.´ V posledních dnech jsem tato slova slyšel v různých obměnách nepříjemně často. Březen je totiž měsíc, kdy se v ODS platí členské příspěvky. A plno členů – ano, i těch dlouholetých a kdysi skalních – si řeklo, že s váhavou politikou či spíše politikařením současného vedení strany už nechce mít nic společného. V Praze, ale nejen v ní, k tomu přispělo i nedávné svévolné zrušení tří oblastních sdružení, která si troufla mít na některé věci jiný názor než předseda Petr Nečas a pražský primátor Bohuslav Svoboda,“ napsal na úvod Janeček.
Narážel tím i na to, že Výkonná rada ODS zrušila licenci dvěma pražským oblastním sdružením ODS, na Praze 12 a Praze 4 a středočeské oblasti Praha-západ.
Z ODS je rozhádaná troska
„Vůbec se znechucení řadových členů nedivím. Z pravicových myšlenek, na nichž ODS vznikla, neprosazují dnešní šéfové partaje skoro nic. Ze sebevědomé strany udělali rozhádanou a nejistou trosku, která má sice většinu ministrů, ale ve skutečnosti se bojí přijít s čímkoliv, co by se mohlo jen trochu nelíbit Kalouskově TOP 09. Uskupení lidí, kteří osobní svobodu, odpovědnost a konzervativní myšlenky považovali za nejvyšší hodnoty, změnili ve shluk izolovaných partiček, které raději nedělají nic, aby se náhodou neznelíbily nejvyšším šéfům a ti je škrtnutím pera ze strany neexkomunikovali. Důsledek? Podle jednoho z nedávných průzkumů veřejného mínění se ODS nachází jen 3,5 procenta nad pětiprocentní hranicí pro vstup do sněmovny!“ zlobí se Janeček.
Janeček píše, že chápe náladu těch členů ODS, kteří váhají, zda zaplatí členské příspěvky, přesto ale vyzývá členy, aby ve straně zůstali: „ODS je idea. Idea, že se lidé mají postarat sami o sebe, mají být sami za sebe odpovědní, že stát má do jejich životů zasahovat co nejméně, že schopnosti a úspěch mají být odměněny. Tyto myšlenky stojí podle mne za to dál prosazovat jak navenek, tak uvnitř strany. Navenek proti hrozící levicové přesile, uvnitř strany proti těm, kteří jsou ochotni vyměnit je za vlastní výhody, funkce, postavení. Pokud z ODS všichni slušní lidé odejdou, zbudou v ní právě jen ti ´oni´."
Lepší než utíkat je bojovat
„Proto jsem přesvědčen, že lepší než utíkat je bojovat. A k tomu vyzývám i všechny ty, kdo to s pravicovou politikou myslí pořád vážně: Zůstaňte v ODS, zaplaťte příspěvky a pomozte tomu, aby se naše strana stala zase tím, čím byla dříve. Tedy sebevědomým lídrem české pravice i celé politiky. Pravá frakce ODS je připravena přispět k tomu ze všech svých sil!“ uzavřel svou výzvu Janeček.
„Řada členů ODS je znechucena a chce odejít. Jde často o starosty menších obcí, kterým politika ODS škodí a oni mohou lépe uspět jako nezávislí. Takové lidi je ale potřeba ve straně udržet,“ vysvětlil Janeček ParlametnímListům.cz svou motivaci.
ParlametníListy.cz oslovily Janečkovy kolegy z ODS, co na jeho iniciativu říkají a zda s ní souhlasí. Reakce jsou různé. Spíše ale kritické. Ani ne tak k iniciativě, jako k iniciátorovi.
Kalousek hýbe vládou a ODS je v jeho vleku
„Jiří Janeček je ukázkou toho, jak něco pozitivního říká a sám je tak trochu opakem svých slov,“ uvedl pro ParlametníListy.cz místopředseda Senátu a předseda ODS v Libereckém kraji Přemysl Sobotka.
Senátor Jaroslav Zeman s Janečkem částečně souhlasí. „Určitě je pravda, že Miroslav Kalousek hýbe vládou, určitě je ODS v jeho vleku. Rozhádanost ODS ale není nijak zoufalá,“ míní Zeman.
To nestranický člen senátorského klubu ODS Zdeněk Schwarz si nebere servítky. „Myslím si, že jen žvaní. Není důvod tomu věřit, ani podléhat. A není to první jeho omyl,“ smál se Schwarz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík