ODS si po vzoru opozice svolala také mimořádnou schůzi sněmovny. Na pátek

02.11.2011 19:59

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) ve středu na základě požadavku poslaneckého klubu ODS svolala mimořádnou schůzi na pátek, 4. listopadu v 9 hodin ráno. Je to už v pořadí pátá mimořádná schůze, kterou si poslanci vyžádali během dvou dnů. O první čtyři požádala ČSSD, zatímco tuto, zatím poslední, si vyžádala ODS.

ODS si po vzoru opozice svolala také mimořádnou schůzi sněmovny. Na pátek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek a premiér Petr Nečas

Poslanci koalice chtějí tímto způsobem docílit snadnějšího schválení některých zákonů, které už jsou ve třetím, závěrečném čtení a měly by platit od počátku roku. Ve třetím čtení poslanci sice mohou vyjadřovat svá stanoviska, nemohou však podávat pozměňovací návrhy. Nehrozí tudíž obstrukce opozice v takovém rozsahu, jako u reformních zákonů, na něž se opozice ve svém protestu zaměřila.

Mezi navhovanými zákony v tomto třetím čtení je například občanský zákoník, který ale nabývá účinnosti v roce 2013. Aktuálnější je například zákon, na jehož základě bude vytvořeno jednotné inkasní místo pro všechny možné dávky. Pro občany je velmi důležitá i novela zákona o rozhodčí doložce a rozhodčím řízení u spotřebitelských úvěrů,  která znesnadní zneužití rozhodčí doložky a posílí ochranu občanů.

Ze zákonů ve třetím, závěrečném čtení mají být projednané následující normy:

Zákon o veřejných zakázkách; zákon o podporovaných zdrojích energie; zákon o zaměstnanosti, vládní návrh občanského zákoníku. Dále je to vládní návrh zákona o mezinárodním právu soukromém.

Následuje vládní návrh zákona o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů, zákon o mezinárodní pomoci při vymáhání některých finančních pohledávek, zákon o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání - takzvaný školský zákon.

Následuje poslanecká norma. Jde o návrh poslanců Waltera Bartoše, Anny Putnové a Milana Šťovíčka na vydání zákona, kterým se mění zákon o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků.

Návrhem poslanců Miroslava Kalouska a Marka Bendy se také má změnit zákon o zrušení Fondu národního majetku České republiky a o působnosti Ministerstva financí při privatizaci majetku České republiky.

Dalším typově odlišným od předchozích je vládní návrh zákona, kterým se mění zákon o nemocenském pojištění.

Do této plejády se dostal jediný zákon ve druhém čtení Vládní návrh zákona o změně zákonů souvisejících se zřízením jednoho inkasního místa a dalších změnách daňových a pojistných zákonů.


 

  • Jednání sněmovny: Více ČTĚTE ZDE
  •  

    Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

    reklama

    autor: Radmila Zemanová-Kopecká

    Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

    věk dožití ve zdraví

    Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

    Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


    Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

    Další články z rubriky

    Prezidentův ukrajinský granát: Pavel mezi „chcimíry“? Cynický kalkul, soudí jiní

    4:45 Prezidentův ukrajinský granát: Pavel mezi „chcimíry“? Cynický kalkul, soudí jiní

    Prezident Petr Pavel v rozhovoru pro britskou televizní stanici Sky News podrobněji hodnotil průběh …