Novinové titulky během návštěvy šéfa americké diplomacie se věnovaly především jeho výrokům. Mike Pompeo nešetřil chválou vůči českému spojenci. Vyjádřil rovněž radost nad tím, jak se s premiérem Babišem shodli v pohledu na Rusko a Čínu. Jenže následné výroky předsedy vlády to potvrdily jen částečně.
Jednak sdělil, že ohrožení ze strany dvou uvedených velmocí necítí. Za další, k problematice budování jaderné infrastruktury nepřímo řekl, že česká vláda nebude žádné zájemce o přihlášení do tendru vyřazovat. Rusové i Číňané se tedy budou moci přihlásit. A konečně za třetí, Pompeo sice chválil Českou republiku za přístup k budování 5G sítí, ale neodjel zcela spokojen. Do Prahy měl přivést memorandum proti čínské společnosti Huawei, které ale česká vláda podepsat odmítla.
Je to dobře, nebo špatně? Jak tento postup českého premiéra hodnotit? Jednal správně jako představitel suverénní země, anebo jsme tím naopak zklamali americké spojence? ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků napříč Sněmovnou.
„Babiš se chová podle očekávání. Loajalita vůči jeho původní firmě je silnější než závazek českému státu,“ konstatoval exministr zahraničních věcí, čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.
Odlišně celou věc vidí první místopředseda Sněmovny a šéf KSČM Vojtěch Filip. “Je to dobře. Jaderné elektrárny se staví většinou pomocí mezinárodních konsorcií a rozhodnutí vyřadit nejúspěšnější firmy by bylo hloupé. Pokud jde o ohrožení, také žádné ze strany Čínské lidové republiky nebo Ruské federace necítím. Naopak,“ řekl nám Filip.
„Nechci se znovu dožít studené války a zvyšování napětí mezi mocnostmi je podle mě nezodpovědné. Myslel jsem, že už jsme opustili černobílé vidění světa,“ uvádí poslanec ANO Patrik Nacher.
Podle šéfa Trikolóry a poslance Václava Klause máme hájit české zájmy a zájmy českých firem a české energetiky. „Nemáme být poskoky jedněch či druhých mocností. Ale nakonec Babiš (jako vždy) klasicky vyměkne a bude konat dle řevu demobloku,“ myslí si Klaus.
„Pokud jde o Huawei, tak to vypadá, že Babiš dal Pompeovi zatím košem. Můj názor je jasný: do 5G Číňany pustit nesmíme. A že se takovému rozhodnutí v budoucnosti nevyhneme, protože je to i v našem zájmu, byť si za to můžeme Američanům také o něco říct,“ sděluje místopředseda ODS a europoslanec Alexandr Vondra.
Problémem premiéra Babiše v zahraniční politice je to, že jinak mluví pro občany ČR, a úplně jinak ve skutečnosti koná. Výměnou za jeho loňské 30minutové přijetí u Donalda Trumpa v Bílém domě koupila Česká republika staré americké vrtulníky za 17 miliard, což velmi zatížilo naši státní kasu. Minulý měsíc zase premiér Babiš souhlasil v Bruselu s tím, že ČR bude ručit za společnou stamiliardovou (v eurech) půjčku EU, z níž polovina peněz půjde krachující Itálii a Španělsku, které mají násobně vyšší platy a důchody než my v ČR,“ uvádí místopředseda Sněmovny a šéf SPD Tomio Okamura.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka